Ételmérgezések: így előzhető meg a baj

A nyári melegben az élelmiszer eredetű megbetegedések is gyakoribbak - figyelmeztet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), amely azt javasolja: az ételeket jól süssük át, a maradékot pedig minél hamarabb hűtsük le!

A legtöbb otthoni ételmérgezést leggyakrabban a nyers húsról, csirkéről, tojásból a fogyasztásra kész élelmiszerre átvitt láthatatlan baktériumok okozzák.

Ételfertőzés, ételmérgezés Ételfertőzés élő baktériumokat (például Salmonella, Staphylococcus, patogén Coli-törzsek) tartalmazó étel, élelmiszer fogyasztását követően hosszabb-rövidebb lappangási idő után alakul ki. Kattintson ! Ezért az ételeket - különösen ha azok húst, tojást tartalmaznak - ajánlott jól átsütni, átfőzni. A megmaradt ételt pedig minél hamarabb le kell hűteni, mivel már néhány órányi, szobahőmérsékleten történő tárolás is veszélyes lehet.

A Nébih fontosnak nevezte, hogy mindenki csak megbízható helyen vásároljon ; ellenőrizetlen helyen, alkalmi árustól még zöldséget, édességet se vegyünk. Hozzátette, hogy figyelni kell a termékek minőségmegőrzési, illetve fogyaszthatósági idejére, a csomagolás épségére, senki ne vásároljon lejárt vagy sérült csomagolású készítményt. Figyelni kell arra is, milyen az adott üzlet tisztasága, az árutárolás rendje.

Az ételmérgezést általában láthatatlan baktériumok okozzák

Az ételmérgezést általában láthatatlan baktériumok okozzák

A megvásárolt termékeket ajánlott mielőbb a megfelelő tárolóhelyre - a hűtendő termékeket a hűtőszekrénybe, a hűtést nem igénylőket kamrába, jól szellőző, hűvös helyre - tenni. A zöldségeket, gyümölcsöket 10-15 Celsius-fokon, a húsokat, tejet viszont 5 Celsius-fok alatt kell tárolni.

A hőségben nagyon fontos a kiszáradás megelőzése, a megfelelő folyadékfogyasztás is!
Testünk nagy része víz, és a folyadéknak nélkülözhetetlen szerepe van abban, hogy egészségesek és kiegyensúlyozottak legyünk. A víz minden szervünkre hatással van, és ha nem viszünk be belőle eleget, nemcsak egyre rosszabbul érezhetjük magunkat, de súlyos betegségek kialakulásának is megnő az esélye.
A folytatásért kattintson !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra