Butaság az öt másodperces szabály?

A földre esett ételt nem elég gyorsan felkapni, minden esetben meg kell tisztítani, mielőtt valami komoly fertőzést összeszednénk.

Magyarországon nem annyira, de a tengerentúlon nagyon elterjedt az úgynevezett "öt másodperces szabály", mely szerint a földre esett élelmiszerek továbbra is fogyaszthatóak, ha öt másodpercen belül felvesszük őket. Nem tudni ki lehetett az, aki először kitalálta, hogy a baktériumok és más betegséget okozó élősködők rendkívül előzékenyen visszaszámolnak, mielőtt ellepnék a közéjük hullott falatokat, de jobban belegondolva a helyzet egyáltalán nem tűnik logikusnak.

Meg lehet enni a földre esett ételt? A legenda szerint ha öt másodpercen belül felkapjuk az ételt a földről, nem kerülnek rá kórokozók. Zoltai Anna, a NÉBIH Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóság osztályvezetője tisztázza a kérdést. Kattintson , nézze meg a videót! Ezen a véleményen van Philip Tierno, a New York University School of Medicine mikrobiológusa, aki szerint bármilyen másodperces szabály hatalmas butaság. Ha az ember nem egy steril, orvosi műtőhöz hasonló tisztaságú szobában éli életét, semmiképpen nem szabad tisztítatlanul elfogyasztani a földre pottyant ételeket, mert azok nagy valószínűséggel azonnal baktériumok és vírusok fészkévé váltak.

A földre esett étel komoly fertőzéseket okozhat

A földre esett étel komoly fertőzéseket okozhat Nem csak a cipőnkről a földre került mikrobákról van szó, de a WC-ről , a háziállatokról vagy a konyhába került ételekről is származhatnak, és ahol már nyers csirkehús megfordult, rögtön sejthető, hogy milyen veszélyek rejtőzhetnek a földön. Természetesen nem arról van szó, hogy minden egyes földön landolt ételdarab életveszélyt hordoz magában, legtöbbjük esetében semmi sem történne, ha megennénk. De bármikor megtörténhet, hogy valamilyen kellemetlen fertőzés jut a gyomrunkba, ezért jobb biztosra menni - véli Tierno.

A kutatók megfigyelték, hogy az olyan potenciálisan veszélyes patogének, mint a campylobacter, a szalmonella vagy az E.coli , akár napokig életben maradnak a felületeken, sőt tovább is szaporodnak. A földön tenyésző bacik ilyenkor egy ragadós réteget, úgynevezett biofilmet hoznak létre magukon, ami segíti őket abban, hogy megtapadjanak, mondjuk a földre esett szalámidarabon.

Éppen ezért inkább szánjuk azt az öt másodpercet arra, hogy megtisztítjuk a földre esett ételt, hogy elkerüljünk egy komolyabb megbetegedést.

Forrás: Tech Insider

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra