Árvíz, belvíz: hogyan védjük egészségünket?

Az országban kialakult árvízhelyzetre való tekintettel az ÁNTSZ felhívja a lakosság figyelmét, hogy a fertőző megbetegedéseket a higiéniás szabályokat betartva lehet a leghatékonyabban megelőzni.

Fontos hangsúlyozni, hogy aki a vízvezetékeken csőtörést, vagy a környezetében vízkimaradást észlel, azonnal jelentse a vízmű üzemeltetőjének és az illetékes kormányhivatal járási népegészségügyi intézetének. Amíg megnyugtató választ nem kapnak, a vezetékes vizet is csak forralva szabad használni.

Az árvízzel veszélyeztetett településeken az ott élők, az ott tartózkodók a fertőzések és járványos megbetegedések elkerülése érdekében sokat tehetnek. Elsőként is kiemelt fontosságú a rendszeres és alapos, meleg vízzel történő szappanos kézmosás! A kézfertőtlenítés, melyet fertőtlenítő hatású folyékony szappannal, kézfertőtlenítő szerrel lehet végezni, főként étkezés előtt javasolt! Soha ne nyúljunk piszkos kézzel a szemünkhöz, a szánkhoz! Csak ellenőrzött, vezetékes ivóvizet javasolt fogyasztani az ár- és belvizes területeken! Csőtörés vagy vízkimaradás esetén megelőzésképpen javasoljuk, hogy a vizet forralva fogyasszák!

Ásott kutak vizét az árvízzel veszélyeztetett területeken tilos ivóvízként használni! Saláta és zöldségféléket csak ivóvíz minőségű vízzel történő alapos mosás és főzés után szabad fogyasztani! Alaposan átfőzött illetve sütött ételeket egyenek, mert hőkezeléssel a kórokozók jelentős része elpusztítható!

Ár- és belvíz esetén a környezetünk is megváltozik, növekszik a balesetveszélyes helyzetek száma, éppen ezért nagyon fontos mindent megtenni a balesetek elkerüléséért. A fertőzésveszély csökkentése érdekében a sebeket minél előbb, megfelelően el kell látni! Hasmenéses panaszok esetén pedig azonnal orvoshoz kell fordulni.

Az esetleges kitelepítésre felkészülve a veszélyeztetett lakosoknak célszerű sürgősségi csomagot összeállítani maguknak és családtagjaiknak, melyben legyen: egy váltás ruha, tisztálkodási szerek, állandóan szedett gyógyszerek, csecsemőknek tápszer, ruházat, pelenka! Ez a csomag szükség esetén azonnal magunkkal vihető.

További hasznos információk:

Az árvíz egészségügyi hatásairól és a védőoltásokkal történő védekezés lehetősége

Hogyan fertőtlenítsünk?

Az ÁNTSZ lakossági tájékoztatója az árvíznél illetve a belvíznél alkalmazott homokzsákokról

Felhívás a lakossághoz a kézfertőtlenítésről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra