Ápolók ünnepe a reform szorításában

A létszámhiány miatt hosszabb a kórházi kezelés, nő a halálozás és a megelőzhető nemkívánatos események száma.

Magyarországon már 35 éve emlékeznek meg az ápolásügyről és az ápolókról a XIX. században élt leghíresebb brit ápolónő, Florence Nightingale születésnapján. Minden esztendőben a genfi székhelyű, 129 ápolásszakmai szervezetet tömörítő Ápolók Nemzetközi Tanácsa jelöli ki azt a témakört, amellyel abban az évben a neves ápoláskutatók által készített nemzetközi felmérések, kutatások foglalkoznak.

Az idei mottó talán soha nem volt még annyira aktuális és gondolatébresztő, mint most, az átalakuló magyar egészségügyi és ápolási rendszerben - Biztos szakmai környezet: minőségi munkahelyek, minőségi betegellátás.

Mi jellemzi az egészségügyben a biztos szakmai környezetet?

Olyan innovatív szakmapolitikai eszmerendszer alkalmazása, amely a szakemberek toborzását és megtartását helyezi a középpontba. A folyamatos szakmai fejlődésre és javításra törekvő stratégia kialakítása és a jövő szakembereit, ápolóit kellő színvonalon képző minősített szakmai programok. A munkaerő - értékén és teljesítményén alapuló - megbecsülését. Elegendő és megfelelő eszközök, egyéb felszerelések biztosítását, valamint a biztonságos munkakörnyezet megteremtését.

Melyek az ápolás helyzetét veszélyeztető tényezők?

A világ számos országában egyre növekvő ápolói létszámhiány alakult ki. Az ápolás és az egészségügy területén tapasztalható krízishelyzettel az Egészségügyi Világszervezet nagyobb lélegzetvételű tanulmányában 2006-ban foglalkozott először globálisan. E szerint számos bizonyíték támasztja alá, hogy a létszámhiány miatt nő a kórházi kezelés hossza, a halálozás, valamint a megelőzhető nemkívánatos események száma.

A rossz munkakörülmények említhetőek meg az egyik legfőbb olyan okként, amely az ápolói társadalom létszámának csökkenését eredményezheti. A nem megfelelő munkakörülmények, azaz például az állandó stressz, a fokozott, statikus munkaterhelés, a hosszú munkarendben, ügyeleti rendszerben történő tevékenykedés, az ápolási eszközök hiánya vagy rossz minősége, illetve ezek mellett a szakmai és társadalmi megbecsültség csökkenése vagy teljes hiánya vezethetnek oda, hogy az ápolók testi és lelki egészsége megbomlik, idő előtti kiégés következik be.

A hazainál fejlettebb egészségkultúrájú és ellátórendszerű országokban - így az Amerikai Egyesült Államokban, Kanadában, az Egyesült Királyságban, valamint Németországban - készült felmérés szerint a kórházi ellátásban dolgozók több mint 40 százaléka elégedetlen munkájával, a megkérdezettek mintegy negyede tervezi elhagyni pályáját kevesebb mint egy éven belül. A kutatók egyértelmű összegfüggést találtak a munkahelyi stressz, az ápolói morál, a dolgozói elégedett(len)ség és a pályaelhagyási szándék között.

Ezek mellett az is jól látható, hogy elsősorban a fejlődő ázsiai, afrikai országokból, valamint az Európai Unió nemrégiben csatlakozott országaiból ápolók ezrei indulnak el a több fizetés, a jobb élet- és munkakörülmények reményében a fejlett egészségügyi rendszerű országok felé.

Ezért - az ápolói munkaerőhiány következtében kialakuló krízis átfogó vizsgálata alapján - az Ápolók Nemzetközi Tanácsa a probléma kezelésére prioritásokat fogalmazott meg. A megoldás egyik lehetséges kulcsfontosságú összetevője az egészségügyi szakdolgozók kívánatos létszáma. Megfelelő létszám esetén kevesebb gyógyszerelési hiba, húgyúti fertőzés, baleset, elesés, tüdőgyulladás, felfekvés, kontraktura és sokk fordul elő. A magas beteg-ápoló arány (azaz a túl kevés szakdolgozó) nemcsak a betegek állapotára és gyógyulására van negatív hatással, de nagyobb stressznek, elégedetlenségnek és kiégésnek teszi ki a nővéreket is.

Az Ápolók Nemzetközi Napján az ápolók világszerte azért emelik fel hangjukat, hogy - a minőségi betegellátás biztosítása érdekében - az eddigieknél nagyobb figyelmet fordítsanak a minőségi munkahelyek megteremtése.

Ugyancsak felhívják a döntéshozók figyelmét arra, hogy a lehető legnagyobb körültekintéssel végezzék az emberi erőforrás tervezését és az ápoló-beteg arány meghatározását, valamint a szakképzettek megtartását, szakmai fejlődésük segítését az egészségügyi szektorban. Az ápolók, az ápolási szervezetek és az egészségügyi szektor képviselőinek közös feladata, hogy a beteg igényeinek megfelelően meghatározzák a szükséges ápolási szinteket, adatokat gyűjtsenek és további felméréseket készítsenek.

Többek között erről a kérdésről is szó esik a Magyar Ápolási Egyesület mai ünnepi ülésén, a Semmelweis Egyetem Nagyvárad téri Elméleti Tömbjében. Az ülés fővédnöke Dr. Horváth Ágnes egészségügyi miniszter, mellette Dr. Falus Ferenc, országos tisztifőorvos mond még ünnepi köszöntőt. A mintegy ötezer ápoló és szakdolgozó körében előforduló tűszúrásos balesetek hazai helyzetét feltáró kutatás eredményéről az egészségügy területén működő legnagyobb tagságú szakmai köztestület, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke, Balogh Zoltán számol be.

2007-05-10 11:25

Forrás: Weborvos

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütés várható. Elszórtan záporok, jégdara záporok előfordulhatnak, egy-egy zivatar sem kizárt. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős széllökések is előfordulhatnak. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra