A magyarok buszoznak a legtöbbet

Európában a magyar lakosság utazik a legtöbbet buszon, összességében azonban így is az autós közlekedés uralja az egész kontinenst - derült ki az Eurostat legújabb jelentéséből.

Melyek a legbalesetveszélyesebb főutak Magyarországon? Részletek itt.

Az Európai Unió statisztikai szervezete által közzétett 2017-es számokból látszik, hogy az EU polgárai átlagosan belföldi utazásaik 83,3 százalékát személygépjárművel teszik meg, azaz a környezetvédelmi szempontból valamelyest előnyösebb tömegközlekedés egyelőre nem tudja felvenni a versenyt a kényelmesebb opciót jelentő autós közlekedéssel. A helyi és távolsági buszokkal, valamint trolikkal megtett kilométerek aránya csupán 8,8 százalék, míg a kötöttpályás járműveké 7,9 százalék.

A buszozás egyelőre meg sem közelíti a személyautók népszerűségét
A buszozás egyelőre meg sem közelíti a személyautók népszerűségét. Fotó: iStock

A legtöbbet a litvánok autóznak (az összes megtett kilométer 91,1 százalékát), megelőzve a portugálokat (88,5 százalék) és a szlovénokat (86,5 százalék). A vasúti közlekedés Ausztriában (11,9 százalék), Hollandiában (11,4 százalék) és Franciaországban (10,8 százalék) a legnépszerűbb.

Buszozás tekintetben ugyebár Magyarország áll az élen 21,1 százalékos aránnyal, ami több mint a duplája az uniós átlagnak. A szintén dobogós ciprusiak megtett kilométereik 19, a máltaiak 17,5 százalékát teljesítik buszon ülve. Itthon a vonatok és villamosok kihasználtsága is átlagon felüli (8,9 százalék), így az autós forgalom az összes utazás 70 százalékát viszi csupán el.

Miért leszünk rosszul a buszon? Korábbi felmérések szerint a felnőttek több mint negyede tapasztalt valamilyen mértékű rosszullétet buszozás közben, míg a gyerekek között még több lehet az érintett. A rosszullét ilyen esetekben a belső fülben lévő helyzetértékelő rendszer zavarából ered. Ennek oka, hogy a szemünkkel érzékelt vizuális ingerek nincsenek összhangban a mozgásban hirtelen bekövetkező változásokkal. Végeredményben jelentkezhet enyhe émelygés, de akár nagyon rossz közérzet és súlyos hányás is felléphet. A témáról bővebben ide kattintva olvashat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra