Védőoltás a vastagbélrák ellen?

A Pittsburghi Egyetem Rákkutató Intézetének munkatársai egy olyan védőoltást fejlesztettek ki, mely az immunrendszer stimulációján keresztül védőhatást fejt ki a vastagbélrák korai stádiumában a fokozott kockázatú egyének esetén.

A januári számában közölt tanulmány az első humán vizsgálat, mely oltás segítségével ért el sikert a vastagbélrákkal szemben. A Dr. Olivera Finn és munkatársai fejlesztette szer a szervezet természetes védekező készségét fokozza, így lép fel a rosszindulatú formát megelőző elváltozások ellen és megakadályozza, hogy a valódi betegség megjelenjen. Ezáltal el lehetne hagyni a nagy kockázatú betegeknél a rendszeres béltükrözést, és a felismert polipok eltávolítását.

A vastagbélrák kialakulása éveket vesz igénybe, az elváltozás leggyakrabban a bél üregébe türemkedő polip formájában kezdődik, ezért a rendszeres szűrés megelőzheti a halálos kór kialakulását. Jelen tanulmány azokra a betegekre terjedt ki, akik kórtörténetében már szerepelt ilyen jellegű polip eltávolítása, ugyanis náluk megnövekedett rákkockázattal kell számolni. Ezekre a páciensekre jellemző, hogy 30-40 százalékban három éven belül újabb polip alakul ki.

A kísérletes vizsgálatok bizonyították a szer hatékonyságát, vagyis az oltóanyag a daganatsejteket vette célba. A klinikai tesztelésbe 39 beteget vontak be (40-70 éves kor), akiknél korábban rák nem volt jelen, de előrehaladott polip igen. A szer 17 esetben bizonyult hatékonynak (44 százalék), a 22 nem reagáló beteg esetén az merült fel, hogy náluk nagy mennyiségben voltak jelen olyan sejtek, melyek gátolták az immunválasz kialakulását. Ez azt látszik alátámasztani, hogy a szert minél korábbi stádiumban kell alkalmazni.

A vakcina egy abnormális fehérje, a MUC1 ellen lép fel, amit inkább az előrehaladott jóindulatú elváltozások, illetve a rák termel. A MUC1 nem csupán a vastagbél daganatira jellemző, de a hasnyálmirigy, az emlő, a tüdő, és a prosztata rosszindulatú elváltozásaira is, melyek mind rendelkeznek rákelőtti stádiummal, így a jövőben az oltás alkalmazása ezen esetekben is felmerül.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra