Rossz lakásokban laknak a magyarok

A magyar lakosság több mint 25 százaléka rossz lakhatási körülmények között él. Van, ahol nedvesek a falak vagy elkorhadtak a nyílászárók - derül ki a Portfolio.hu legfrissebb összeállításából.

A zsúfoltsági ráta meghaladja a 40 százalékot, ami azt jelenti, hogy a lakosság több mint 40 százaléka nem megfelelő méretű lakásban élt tavaly, míg az uniós átlag nem éri el a 17 százalékot - írja a Portfolio.hu .

Az európai és magyarországi lakáshelyzetet összehasonlító cikk szerint Magyarországon:

  • az egy főre jutó lakóingatlan terület az Európa más országaihoz képest az alacsonyabbak között van;
  • viszont magasabb, mint a régió más országaiban, így Lengyelországban, Szlovákiában vagy Romániában;
  • a rossz lakáskörülmények között élő lakosság aránya nagyon magas európai viszonylatban;
    hasonló a helyzet a zsúfoltság terén;
  • jelentősek az eltérések a magyarországi régiók között, és a különbségek csak növekednek, mivel ott épülnek új lakások, ahol már amúgy is jobb lakáshelyzet.

Sokan élnek kis alapterületen

A lap összeállításából kiderül például, hogy Magyarországon a lakosság több mint negyede olyan helyen él, ahol nedvesek a falak és a padló, szivárog a tetőn a víz, vagy elkorhadtak a nyílászárók. Az Európai Unióban átlagosan ez az arány csupán 15 százalékos, csak 3 országban rosszabb a helyzet, mint nálunk.

A leggyakoribb beltéri penészallergiát okozó gombafajok a Penicillium és Aspergillus gombák, melyek elszaporodásának kedvez, ha a lakásban tartósan magas, 70 százalék körüli a páratartalom. Ez a mai háztartások többségét érintő probléma, a jól szigetelt falak és korszerű nyílászárók hátulütője, hogy általuk nem biztosított a lakások folyamatos szellőzése. Olvasson tovább!

Itthon emellett a lakosság több mint 40 százaléka olyan lakásban élt 2015-ben, ahol a család tagjainak számához, életkorához vagy családi állapotához képest nem volt elegendő terület, szoba. A legjobb a helyzet Közép-Magyarországon, itt csak a lakások 4 százaléka rossz minőségű, a legmagasabb ez az adat a Dél-Alföldön, ahol 14 százalék az élhetetlen élőhelyek aránya.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Késő délután melegfronti hatás érezhető, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel járhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra