Poloskák után most a harlekinkaticák támadnak

Győr környékén, valamint Somogy megyében valósággal rajzanak az Ázsiából betelepült, invazív harlekinkaticák.

Nem elég hogy az elmúlt évek egyik legkomolyabb poloskainváziója tartja ostrom alatt a magyarországi településeket, a déli és nyugati településeken egy másik bogár is bekéredzkedik a házakba, lakásokba. Az Index a Kisalföld cikkét idézi, amely szerint több, Győr melletti kisebb településen, Romándon és Győrszemerén is beterítik a házak falait a katicák egy ázsiai eredetű faja, a harlekinkatica. Más olvasók Somogy megyében számoltak be invázióról. A manapság kártevőnek tartott bogarat korábban éppen a kártevők ellen telepítették be, viszont későn jöttek csak rá, hogy több kárt okoz, mint hasznot.

Egyre több poloskával lehet találkozni, s legfeljebb abban reménykedhetünk, hogy a mind hűvösebb időjárás végre leállítja e sokak által igen kellemetlennek talált bogarak invázióját. Miért lett belőlük az idén ilyen sok, és a hideg tényleg megszabadít tőlük? Cikkünkben a válasz!

Csíp, szagos, és kiszorítja az őshonos katicát

A hazánkban őshonos és gyakori hétpettyes (Coccinella septempunctata) és kétpettyes katicához (Adalia bipunctata) hasonlóan a harlekinkatica is elsősorban levéltetvekkel táplálkozik, a 80-as években ezért tetűvédelemre telepítették be Nyugat-Európában. Mivel sokkal mozgékonyabb és agresszívabb, az invazív faj elkezdte kiszorítani az őshonos példányokat. Elsősorban a borászatban okoz nagy gondot a bogár, egyrészt megdézsmálja a termést, másrészt pedig a szőlőfürtök közé fészkelve a mustban végezheti, keserű testnedvei pedig jelentősen rontják a bor minőségét.

A manapság kártevőnek tartott bogarat korábban éppen a kártevők ellen telepítették be
A manapság kártevőnek tartott bogarat korábban éppen a kártevők ellen telepítették be

Lakóépületekben az őszi-téli hónapokban jelennek meg tömegesen, ami azért rossz, mert ahol testükből kibocsátott sárga, bűzös folyadékot kieresztik, ott utána nagyon nehéz a szagot semlegesíteni. Emellett az állat csíp is, igaz csak kisebb duzzanatot okozva a bőrön, amely gyorsan elmúlik.

A bogár gyorsan megvetette a lábát a kontinensen, és betelepítését követően nem sokkal már olyan országokban is regisztrálták, ahol korábban kísérleti telepeket sem tartottak belőle soha. Magyarországon 2008 februárjában találták először, s mára igen elterjedt. A harlekinkatica elterjesztése, korábbi életteréhez képest új élőhelyekre történő betelepítése az elhibázott biológiai védekezési módszerek iskolapéldája lett.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra