Nem mindig a méret a lényeg. Ha az agyról van szó

Tökéletesen logikusnak hangzik, hogy minél nagyobb az agy, annál intelligensebb az élőlény. Bár ez általában igaz is, egyre több a kivétel.

Ennek ellenére az elképzelés még mindig elterjedt még a tudósok körében is. A legtöbb biológus például azt feltételezi, hogy a nagyobb méretű aggyal bíró patkányok okosabbak, mint az egerek. Az amerikai Cold Spring Harbor Laboratory kutatói azonban most megkérdőjelezték ezt az elméletet.

A patkányok és az egerek összehasonlításával kimutatták, hogy a két állat a tanulás kutatására.

Milyen különbségek vannak a férfi és a női agyak között? A biológiai vagy a társadalmi jelenségek alakítják ki ezeket? A válaszokat cikkünkből megtudhatja ! A patkányok valóban okosabbak az egereknél? A kérdés fontosabb, mint amilyennek hangzik, mert a kutatók több mint egy évtizede általában a patkányt választják kísérleti alanynak az agy döntési folyamatának vizsgálataiban.

A patkányok tartása viszonylag olcsó, és a kognitív működés tanulmányozásának "széles körű protokolljai vonatkoznak rá". Az elmúlt néhány évben azonban egyre több genetikai eszköz vált elérhetővé kisebb unokatestvére, az egér tanulmányozására.

Ezeknek az eszközöknek köszönhetően a kutatók az idegsejtek bizonyos csoportjaiban ki-be kapcsolhatják a géneket, és ezzel a célzott kezeléssel jobban meg tudják érteni a komplex viselkedések kialakulását. Sok kutató azonban azért nem használja ezeket az eszközöket, mert még mindig úgy véli, hogy az egerek nem olyan intelligensek , mint a patkányok.

Az agy mérete nem befolyásolja az intelligenciát

A kutatóintézet munkatársai Anthony Zador professzor és Santiago Jaramillo vezetésével szisztematikusan összehasonlították, hogyan tanulnak meg a patkányok illetve az egerek végrehajtani egy közepesen nehéz auditív (hallással kapcsolatos) feladatot. A feladat az állatok perceptuális képességét és adaptációs készségét egyaránt vizsgálta, és a kutatók meglepődve tapasztalták, hogy az egerek és a patkányok hasonlóan teljesítettek.

Egyetlen eltérést tapasztaltak: a patkányok valamivel gyorsabban tanultak, mint az egerek. Zador és Jaramillo azonban úgy véli, hogy a kifejezetten a patkányokra kidolgozott és optimalizált idomítási eljárás magyarázhatja ezt a kis előnyt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra