Miért könnyezünk a hagymától? És mióta?

Egy nemrég végzett kutatás szerint azok a sejtszintű szenzorok, amelyek könnyezésre késztetnek a hagyma felvágásakor, már közel 500 millió éve változatlanul jelen vannak az állatvilágban.

A wasabihoz és hagymához hasonló ételek, valamint a cigarettafüsthöz és könnygázhoz hasonló anyagok szövetkárosító és irritáló hatású anyagokat tartalmaznak. Ha ilyen anyagokkal kerülünk kapcsolatba, akkor jelzéseket küld az idegrendszernek egy fehérje, ami az egész szervezetünkben megtalálható. A szervezet pedig fájdalom formájában reagál. Ezért van többek között az, hogy a hagyma felvágásakor könnyezünk.

A mostani kutatás során kiderült, hogy ez az érzékelő fehérje, a TRAPA1, jelen van a legyek szervezetében is, méghozzá hasonló céllal, mint embereknél. Ennél is meglepőbb azonban, hogy a tudósok szerint ennek a fehérjének az eredete egészen a közös őshöz vezethető vissza.

"Miközben szinte az összes kémiai érzékszerv, mint az ízlelés és a szaglás egyénileg, és egyes fajokra jellemzően fejlődött ki az evolúció során, addig a reaktív anyagokra érzékeny szenzorok teljesen változatlanok maradtak - nyilatkozta Paul Garrity biológus, a Brandeis Egyetem munkatársa - Ez az érzékelőrendszer félmilliárd éve változatlanul maradt fenn, és egészen a közös ősig vezethető vissza, ami minden jelenleg ismert gerinces és gerinctelen állat őse."

A kambrium idején az élet még csak primitív tengeri organizmusok szintjén létezett, de már ezekben jelen volt a vizsgált szenzorfehérje elődje. Garrity és kollégai különböző bioinformatikai módszerek segítségével közel 700 millió évre tudták visszavezetni a TRPA1 fehérje családfáját.

"A TRPA1 mostani formája közel 500 millió éve szinte teljesen változatlan, és ugyanazt a szerepet tölti be emberekben és állatokban" - nyilatkozta Dr. Garrity.

A kutatók remélik, ha többet tudnak meg a TRPA1-ről és képesek lesznek kiiktatni, új fájdalomkezelési eljárások fejleszthetnek ki az orvostudomány számára.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra