Miért alszunk rosszul egy új helyen?

A legtöbb ember megtapasztalja az úgynevezett első éjszaka hatást valamikor az élete során. Amikor először alszik ismeretlen környezetben, valószínű, hogy hosszabb ideig tart az elalvás, és az alvás végül nem lesz igazán kielégítő. A tudósok most felfedezték, hogy ez miért lehet.

Bár az első éjszaka hatás ( first-night effect – FNE) már igen régóta ismert jelenség, de a tudomány előtt a lényege rejtély maradt. A FNE olyan ismerős és következetesen megjelenő dolog, hogy az alváskutatók a klinikai környezetben mért első éjszaka adatait eldobják, mivel tudják, hogy a szokatlanság miatt ezek az információk használhatatlanok.

A Brown University kutatói Yuka Sasaki vezetésével kezdte el a jelenség alaposabb feltárását. A csapat azt akarta tudni, hogy miért áll elő az FNE, és hogy van-e haszna.

Fejlett képalkotó eljárásokkal pillanatfelvételeket készítettek alvó agyról, s a csapat részletes képet szerzett az alvás során végbemenő agyi folyamatokról az első éjszakán egy új helyen.

A legtöbb ember rosszul alszik az első éjszaka, ha új helyen van

Sasakit és csapatát meglepték a mérési eredmények. Azt találták ugyanis, hogy az első éjszakai alvás, az agy baloldali féltekéjében sokkal kevésbé volt mély, mint a jobboldalon. A két félteke nem aludt egyenlő mennyiségben, s érezhetően különböző mintákat tudtak megfigyelni.

Az alvásnak négy különböző szakaszát különböztetjük meg, amik egy ciklussá állnak össze. Egy átlagos éjjel mintegy öt ciklust él meg szervezetünk. De mi történik a különböző szakaszok alatt? Részletek! Az elalvás akkor következik be, ha az agynak a két féltekéjét sikerült szinkronba hoznia, de ha fennáll az aszimmetria, akkor tovább tart, mire eljut a szerv az elbóbiskoló állapothoz. Más szóval, minél nagyobb a két félteke viselkedése között az eltérés, annál tovább tart elbóbiskolni.

A kísérlet második szakasza azt mutatta, hogy a bal agyfélteke érzékenyebb volt a külső hangingerekre alvás közben. Amikor a csapat ugyanazoknál végzett méréseket a második éjszaka, a túlzott érzékenység a bal agyfélben már eltűnt.

Nem az ember az egyetlen, amely ilyen agyi viselkedést mutat. Más állatokat is ismertek, amelyeknek az agyuk egyik fele alszik, míg a másik éber. A tengeri emlősökről és néhány madárról ezt már tudjuk. Ez a fajta aszimmetria lehetővé teszi az agy számára, hogy azonosítsa a veszélyesnek ítélt hangokat.

Egy harmadik kísérletben a csapat arra kérte a résztvevőket, hogy érintsék össze finoman az ujjukat, ha hangot hallottak miközben alszanak . Sasaki megállapította, hogy az első éjszakai alvás során (a másodikkal összehasonlítva) a résztvevők nagyobb valószínűséggel reagáltak, és a válaszuk is sokkal gyorsabb volt.

Forrás: MNT

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra