Megszavazták az óraátállítás eltörlését

Megszavazta a nyári és téli időszámítás közti váltás eltörlését az Európai Parlament. Az utolsó átállítás 2021-ben történhet, ezt követően a tagállamok dönthetik majd el, hogy melyik időzónába kívánnak tartozni.

Az Európai Parlament (EP) a tavaszi és őszi, egy órás óraátállítás 2021-től kezdődő eltörlése mellett döntött - olvasható az EP oldalán . A Parlament 410 szavazattal, 192 ellenszavazat és 51 tartózkodás mellett döntött így, ezt követően pedig az uniós tagországok kormányaival is egyeztetni kell a dátumokról. A gyakorlatban a tagállamoknak joguk van eldönteni, hogy a nyári vagy a téli időszámítást vezetik be tartósan, ezzel lényegében arról döntenek, hogy mely időzónához akarnak csatlakozni. A téli időszámítást választó országok utolsó váltása a téli időszámításra 2021. október utolsó vasárnapján történhet meg.

Az óraátállítás egészségügyi hatásai Tavasszal és ősszel is átállítjuk óráinkat, azonban a rohanó életvitelünkkel eleve felforgatott szervezetünket ezzel évente kétszer - hosszabb-rövidebb időre - még jobban megbolygatjuk. Az átállítás hatásairól bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Sokat ellenezték az óraátállítást

Az EP közleménye szerint a tagországoknak egymással, illetve az Európai Bizottsággal is egyeztetniük kell annak érdekében, hogy az egységes piac működését ne forgassa fel az, hogy egyes országok a téli, míg mások a nyári időszámítás mellett döntenek. Ha a bizottság úgy látja, hogy a tagállamok tervei fennakadásokat okozhatnak az egységes piac működésében, az átállítás eltörlésének elhalasztását indítványozhatják.

Az Európai Parlament támogatja az óraátállítás eltörlését. Fotó: 123rf
Az Európai Parlament támogatja az óraátállítás eltörlését. Fotó: 123rf

A Parlament 2018 februárjában európai polgárok kezdeményezésére felkérte a Bizottságot, hogy tekintse át a nyári időszámításra vonatkozó irányelvet, és szükség esetén javasolja annak megváltoztatását. Ezt követően egy nyilvános konzultáción az európai polgárok véleményét is kikérték a témában, a 4,6 millió résztvevő elsöprő többsége (84 százaléka) pedig az időátállítás ellen foglalt állást. Az óraátállításról tavaly augusztusban kérdezték Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert egy kormányinfón, akkor úgy válaszolt: nincs kialakult kormányzati álláspont a témában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra