Megoldódott a stressz és a fogyás rejtélye

A krónikus stressz egy olyan fehérje, a betatrophin termelését ösztönzi, amely a fogyni vágyók igazi rémálma. Aki fogyózni akar, tartósan nyugodjon meg. Különben nehéz lesz célt érnie.

Jelenleg is folynak klinikai vizsgálatok arról, hogy a betatrophin nevű fehérjének milyen hatásai vannak az emberi szervezetre. Li-Jun Yang, a University of Florida patológia és immunológia professzora közölte, megállapították e fehérjéről, hogy korlátozza a szervezet zsírlebontó képességét, s kapcsolatot teremt a stressz és a súlygyarapodás között.

Az egyetem egereken végzett kutatásai kimutatták, hogy a metabolikus stressz szignifikánsan több betatrophin termelését idézi elő, amitől a normális zsírégető folyamatok lelassultak. Yang szerint ez a megfigyelés azért jelentős, mert új megvilágításba helyezte a biológiai mechanizmusok összekapcsolódását a stresszel, s feltárta a betatrophin hatását a zsíranyagcserére.

Ha a feszültséget keltő esemény, érzés elmúlik, a szervezet ismét normálisan működik. Ha viszont ez a felpörgetett állapot túl hosszú ideig tart és nem követi nyugodt feltöltődési időszak, kimerülhetünk, és komoly egészségügyi károsodásokat is szenvedhetünk. Kattintson! A betatrophin 2013-ban bolydította fel a tudományos világot, amikor a Harvard Egyetem tanulmánya arról számolt be, hogy a fehérje növelheti az inzulintermelő béta-sejtek számát a cukorbetegeknél. A későbbi tanulmányok azonban arra a következtetésre jutottak, hogy nincs ilyen hatása.

Most úgy tűnik, hogy betatrophin mégis fontos lesz, még ha kevesebb ünneplésre is számíthat, hiszen a segítségével sikerült bizonyítani, hogy a stressz megnehezíti a testzsír lebontását. Ez pedig annak a következménye, hogy a betatrophin elnyomja a zsírszövetben a triglicerid lipáz enzimet, amelynek éppen a tárolt zsír lebontása volna a feladta.

Aki állandóan stresszes, nem fog tudni lefogyni

Az egérkísérletekből kiderült, hogy nem csak a metabolikus stressz, hanem a környezeti stressz is megnöveli a betatrophin termelését a zsírszövetekben és a májban. Azaz a betatrophin egyértelműen egy stresszel összefüggő fehérje.

Azt eddig is tudtunk, hogy az enyhe és rövidtávú stressz hasznos, mert segít a nehéz helyzetek átvészelésében. Ahogy ismert volt a krónikus stressz szervezetre gyakorolt pusztító hatása is. De most már az is világossá vált, hogy a stressz hozzájárul a zsír felhalmozódásához, de legalább is a zsíranyagcsere lelassulásához. Ebből pedig Yang professzor szerint nyilvánvaló a következtetés, hogy a kiegyensúlyozott életvitel kialakítása és fenntartása az egyik legfontosabb tényező az egészség tartós megőrzésében.

Forrás: Futurity

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra