Megdőlt egy régi tudományos legenda

Az emberi test több ezermilliárdnyi mikroorganizmus otthona. Ezek segítenek fenntartani a szervezet egészségét és szabályos működését. Egy korábbi becslés szerint tízszer több a mikrobáink száma, mint ahány saját sejtünk van. Ez azonban egy újabb összevetés szerint túlzás.

Az emberi mikrobiom (a testünkben élő mikroorganizmusok, azaz baktériumok, gombák, archaeák és protisták alkotta ökológiai rendszer) nagyságát vizsgáló tanulmány Ron Milo vezetésével készült a Weizmann tudományos intézetben. Az új becslés szerint a mikroorganizmusaink nem mindig vannak többen, mint a sejtjeink. A szerzők arra jutottak, hogy egy átlagos férfi teste 30 ezermilliárd sejtből épül fel, és mintegy 40 ezermilliárd baktérium lakik benne, leginkább az emésztési traktusban.

De a szervezet sejtszáma hol megelőzi a baktériumok számát, hol meg kevesebb, attól függően, hogy a székletürítéssel éppen hány milliárd mikrobától váltunk meg.

Egy új kutatás szerint nem mindig több a mikrobák száma testünkben, mint a sejtjeinké

Testünk számtalan apró szervezetnek ad életteret. Köztük vannak ártók és segítők is. Ismerjük meg ez utóbbiakat! Kattintson! A tízszer magasabb mikrobaszám eredete egészen 1972-ig nyúlik vissza, amikor az ismert mikrobiológus Thomas D. Luckey egy gramm ürülék elemzése alapján készített számítást.

Ole Bjørn Rekdal, a Bergeni egyetem kutatója a hihető, de mégsem valós tudományos megállapítások terjedését tanulmányozza. Szerinte ez a történet a tíz az egyhez arányról minden jellemzőjével egy tudományos városi legenda. „A szerzők nagyon nagy számban hagyták figyelmen kívül az elsődleges forrásokkal szükséges konzultáció elvét, és a megbízhatóság ellenőrzését is elmulasztották, mielőtt az adatot az olvasóik elé tárták" – közölte.

Milo és kollégái Luckey ingatag becslését az emberi emésztőrendszer jellemzőit és egy gramm székletben lévő baktériumok számát is figyelembe véve korrigálták. Megjegyezték, hogy a sejtszámlálás és a csíraszámlálás igen nehéz feladat, ráadásul a számok egyénenként változnak. Az emberi egészség szempontjából azonban nincs jelentősége, hogy a mikrobiom hogyan aránylik a testben lévő sejtekhez.

Forrás: National Geographic

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra