Mágnessel gyűjthetik be a rákos sejteket

Amerikai tudósok egy csoportja szerint mágnesek alkalmazásával lehetséges felfedezni olyan daganatos sejteket az emberi szervezetben, amelyek az egyéb diagnosztikai módszerek elől könnyen rejtve maradhatnak.

A Stanford Egyetem kutatói embereken tesztelnének a közeljövőben egy rák elleni vakcinát. Részletek itt.

A rosszindulatú daganatokról időről időre leválnak kóros sejtek, amelyek aztán a véráramba kerülve keringenek a szervezetben, illetve távoli áttéteket képezhetnek - ezeket cirkuláló, avagy keringő tumorsejteknek nevezzük. Jelenlétüket a vérben kimutatva, úgynevezett folyadékbiopszia alkalmazásával az orvosok képesek lehetnek felismerni egy már meglévő daganatot, illetve képet kapni az alkalmazott kezelés hatékonyságáról. Dr. Sanjiv Sam Gambhir, a Stanford Egyetem korai rákfelismerésért dolgozó Kanári Központjának igazgatója szerint azonban a technológia nem elég precíz. "Egy átlagos vérmintában nagyon kevés ráksejt található, így előfordulhat, hogy a vizsgálathoz használt kémcsőbe végül egyetlen tumorsejt sem kerül, ezáltal - tévesen - azt a következtetést lehet levonni a teszt alapján, hogy nincs miért aggódnunk" - mutatott rá a szakember.

A mágnes 80-szor hatékonyabb

Dr. Gambhir és kutatócsapata kialakított egy mágneses elven működő eljárást a keringő tumorsejtek hatékonyabb felfedezésére. Ehhez először speciális, mágneses összetevőket tartalmazó nanorészecskékkel jelölik meg az érintett sejteket, majd egy kisujjnyi hosszúságú, gemkapocs vékonyságú drótot juttatnak az érhálózatba. A magnetizált tumorsejtek a huzal közelébe kerülve rátapadnak az eszközre, így később azzal együtt eltávolíthatók a szervezetből.

Mágneses technológia segíthet a keringő tumorsejtek hatékonyabb felfedezésében
Mágneses technológia segíthet a keringő tumorsejtek hatékonyabb felfedezésében

Bár a módszert még nem tesztelték embereken, sertéseken folytatott kísérletek alapján a mágneses technológia akár 80-szor olyan hatékony lehet, mint a folyadékbiopszia. "Becsléseink szerint folyadékbiopsziánál körülbelül 80 vérminta elemzésére lenne szükség ugyanahhoz az eredményhez, mint amelyet egyetlen dróttal képesek vagyunk alig 20 perc alatt elérni. Reméljük tehát, hogy ez a megközelítés javítani fogja a diagnosztikai képességeinket, nagyobb rálátást adva egyebek mellett arra is, hogy valójában mennyire ritka ezeknek a cirkuláló tumorsejteknek az előfordulása, illetve hogy mennyi időre van szükség a megjelenésükhöz a véráramban a rák kialakulását követően" - fogalmazott dr. Gambhir.

Terápiás eszközként is működhet

A kutatók elképzelései szerint a mágneses technológia nemcsak a rákos elváltozások felfedezésében lehet hasznos a jövőben, hanem az alkalmazott terápiák hatékonyságának ellenőrzésében is, továbbá akár önálló terápiás eszközként is bevethetik. "Amennyiben képesek leszünk elérni, hogy a módszer kellően jól működjön a ráksejtek begyűjtésében, úgy érdemes lehet megfontolni, hogy hosszú távon is bent maradjon a szervezetben. Voltaképpen egyfajta szűrőként működne a véráramban, amely megakadályozza a tumorsejtek terjedését a testen belül" - mutatott rá a szakember.

Egyelőre nem tisztázott, hogy az eszköz alkalmazható-e embereken, így mindenképpen további vizsgálatokra van szükség a témában. Emellett az is nagy kérdés, hogy vajon miként viselkednek a szervezetben hátrahagyott nanorészecskék. Mindenesetre a Stanford Egyetem tudósai egérkísérletek során már kimutatták, hogy ezek a tumorsejtek megjelölésére felhasznált részecskék vélhetően nem mérgezőek, ráadásul néhány hét alatt fel is bomlottak a rágcsálók szervezetében.

A tanulmány eredményei a Nature Biomedical Engineering című szaklapban jelentek meg.

Forrás: livescience.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább csak az ország északi, északnyugati felén valószínű eső, zápor, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra