Lenyelhető tűkkel váltanák fel az injekciót

Az emberi test jellegéből adódóan bizonyos gyógyszereket csak egyféle módon tud a legjobban befogadni: inzulint, antitesteket vagy egyes vakcinákat például be kell injekciózni, mert szájon keresztül bevéve egyáltalán nem hatnak.

A fenti kijelentés a nyugati orvostudomány egyik legszilárdabb megállapítása volt: egészen mostanáig. A Massachusetts Institute of Technology (MIT) két kutatója, Giovanni Traverso és Carl Schoellhammer egy olyan módszert dolgozott ugyanis ki, amely közvetlenül tud a gyomorba gyógyszert juttatni egy mikrotűkkel megtöltött kapszulán keresztül. A kutatás a szaklapban jelent meg.

A prototípus maga egy 2 centiméter hosszú és 1 centiméter széles akrilkapszula - nem nagyobb egy méretesebb multivitaminnál -, amelyet egyszerűen le kell nyelni némi folyadékkal. A kapszula egészen addig tartja biztonságban a gyógyszert, amíg el nem éri a gyomor-bél traktust. Amikor eljut oda, akkor a kapszula elolvad, felfedve az 5 milliméter hosszú tűkkel fedett gyógyszertartót. A szövet összehúzódásakor a tűk beleszúródnak a bélfalba, a gyógyszer pedig a kellő helyre jut. "Ezzel egy az egyben ki lehetne kerülni az infúziót és az injekciót" - nyilatkozta Traverso.

Lehet, hogy hamarosan búcsút inthetünk a hagyományos hashajtóknak annak az egyedülálló kapszulának köszönhetően, ami rezgésével az emésztőrendszert stimulálva fejti ki hatását. Tudjon meg többet, kattintson! Jelenleg a tesztet még csak inzulinnal végezték, de a kutatók úgy gondolják, hogy rák vagy akár egyes autoimmun betegségek, például a Crohn-betegség kezelése során így lehetne antitesteket juttatni a legkönnyebben a szervezetbe. Az ilyen jellegű gyógyszereket szinte lehetetlen volt eddig szájon keresztül a páciens szervezetébe juttatni, így az injekció lett a legbiztosabb megoldás.

"Az egy dolog, hogy ezek a gyógyszerek akkorák voltak, hogy lenyelni sem lehetett őket, de ha még le is lehetett volna, akkor a gyomorban hamarabb oldották volna fel őket az ott található savak és enzimek, így gyakorlatilag értelme sem lett volna a tablettahasználatnak" - tette hozzá Schoellhammer.

Ön lenyelne egy tűt?

A gyógyszert pont a kapszula védi meg attól, hogy feloldódjon. A gyomorban nem találhatók fájdalomreceptorok, így a tűszúrás nem okoz semmilyen kényelmetlenséget vagy fájdalomérzés , a kutatók pedig nem gondolják, hogy a tűk bármilyen láthatatlan károsodást okoznának a szövetnek. Mindettől függetlenül a csoport most azon dolgozik, hogy egy sokkal jobban feloldódni képes anyagból tudják kialakítani a tűket, gondolva arra az esetre, ha ezek leszakadnak a gyógyszertartóról és beleragadnak a szövetbe.

A tesztek szerint ez a módszer hatékony is: amikor disznók szervezetébe juttattak inzulint, az eredmények azt mutatták, hogy a vércukorszintek sokkal jobban és gyorsabban alakultak, mint ha az inzulint hagyományosan, tűszúrással juttatták volna az állatok testébe.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra