Kiderült, miért öregszünk meg

Az emberi öregedés folyamatát a szervezetünkben található rendezetlen DNS-darabok is okozzák, állítják kínai kutatók, akik eredményeikről bővebben a Science folyóiratban számoltak be. A kutatók minderre a Werner-szindrómát, más nevén a felnőttkori progériát kutatva döbbentek rá.

A Werner-szindrómában szenvedők korábban élik meg az időskori állapotokat és betegségeket, az őszüléstől a csontritkulásig , kettes típusú cukorbetegségig vagy akár a rákig: ennek következtében pedig általában késő negyvenes-kora ötvenes korukban hunynak el. A korábbi kutatások arra mutatnak rá, hogy mindez az emberi szervezetben lévő ún. WRN gén mutációi okozzák, ugyanis ezek változtatják meg DNS-ünk szerkezetét és integritását is. Weiqi Zhang és társai a Chinese Academy of Sciencesről ennek mikéntjét akarták felderíteni a Werner-szindróma sejtmodelljének vizsgálatával.

6 érdekesség az öregedésről Az öregedés ikonikus figurája a ráncos arcú, felejtős, morgós öregember. Azonban a tudósok egy másik képet festenek az öregekről: a kor előrehaladtával az idősek sokkal boldogabbak, liberálisabbak lesznek, és sok esetben már nem tartják vissza csípős megjegyzéseiket. Erről bővebben itt olvashat! Laborjukban embrionikus őssejteket vizsgáltak, amelyekből eltávolították a WRN gént, ennek hatására pedig azt figyelték meg, hogy a sejtek öregedni kezdenek, nem osztódnak és a kromoszómavégeket záró telomérek is jóval rövidebbek voltak. Meglepőbb volt azonban azt látniuk, hogy a heterokromatinok, azaz a sejtmagok található DNS-csomagok is rendezetlenné váltak. Ugyanezen folyamatokat normál körülmények között csak akkor lehet megfigyelni, ha a sejtek természetes sebességgel, "normálisan" öregednek. A WRN fehérje tehát gyakorlatilag megóvja sejtjeinket az öregedéstől azzal, hogy a sejtmagban található heterokromatint stabilan tartja. Ha azonban ezt a gént kitöröljük vagy annak valamilyen baja esik, a sejt heterokromatinja megváltozik, a sejtek pedig öregedni kezdenek.

Mi az öregedés oka?

Mi az öregedés oka?

A kutatók ezt látva remélik, jobban megérthetjük az öregedés folyamatát és egyúttal enyhíthetjük mind az időskori betegségeket, mind pedig a Werner-szindrómát. A kérdés azonban adott: ha a heterokromatin stabilizálásával visszafogható a sejtöregedés, meg lehet-e akadályozni az ezt okozó betegségek kialakulását vagy ha ezek kialakultak, vajon vissza lehet-e ezeket fordítani?

Forrás: www.iflscience.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra