Jobban látszik a kosz az undortól

Az undor érzése nem igazán kellemes, de a kutatók szerint a "pfujnak" is megvan a maga szerepe: azok az emberek, akik undorodnak valamitől, könnyebben észreveszik a piszkot.

A internetes kiadásában megjelent tanulmány szerint tehát az undor hatására könnyebben észrevesszük a koszt és más „tisztátalanságot”, ami megbetegíthet bennünket. Ez nem az első példa arra, hogy az érzelmeink befolyásolják az észlelésünket. A Journal of Anxiety Disorders folyóiratban publikált másik kutatásból például az derült ki, hogy nagyobbnak látszanak a pókok azok számára, akik félnek tőlük. Ehhez hasonlóan a tériszonyos emberek is a valóságnál nagyobbnak látják az eléjük táruló mélységet.

A Virginia Egyetem kutatói azt feltételezték, hogy az undor érzése érzékenyebbé teheti az embereket arra, hogy észrevegyék a fehér szín tökéletlenségeit, amelyek kétes tisztaságra utalnak. Kísérletükben 122 egyetemi hallgatónak mutattak számítógépen négy szürke négyzetet, melyek egyike eltérő árnyalattal rendelkezett. Az alanyoknak ki kellett választaniuk az eltérő árnyalatú négyzetet. Ezután kérdőívet töltöttek ki, amely az undorral kapcsolatos érzékenységüket vizsgálta.Az eredmények azt mutatták, hogy minél érzékenyebb valaki az undorra , annál nagyobb valószínűséggel észlelte a fehér és a szürke árnyalatainak eltérését.

A másik kísérletben arra kértek 44 hallgatót, hogy végezzenek egy hasonló feladatot, amelyben egy halvány számot kellett észrevenni fekete vagy fehér háttérben. Ezúttal azonban az alanyok vagy undorító (csótány, szemét), vagy félelmetes (fegyver, dühös arc) képeket láttak a feladat elvégzése előtt. Korábbi kutatások ugyanis azt bizonyítják, hogy a kutatók ezzel finoman befolyásolhatják az alanyok viselkedését. Ebben a kísérletben sem történt másképp. Az undorra érzékenyebb személyek könnyebben meg tudták különböztetni a fehér és a világosszürke árnyalatokat, miután az undorító képeket megnézték. Az undorra nem érzékenyek esetében azonban nem tapasztaltak változást, valószínűleg azért, mert nem lehetett őket eléggé undort kelleni bennük a képekkel.

A kutatók úgy vélik, hogy az undorra érzékeny emberek azért vannak jobban tisztában a vakító fehér és a piszkosfehér közötti különbséggel, mert a tisztasággal kapcsolatos aggodalmaiktól motiválva jobban odafigyelnek ezekre a színárnyalatokra. Az is elképzelhető azonban, hogy amúgy is jobb az érzékelőképességük, és ennek köszönhetően veszik észre jobban a piszkot olyan helyeken is, ahol másoknak nem tűnik fel, ez pedig felerősíti bennük az undor érzését.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra