Jobban érzékeljük a hideg nedveset

Ki gondolná, hogy a szőrös bőr érzékenyebb a nedvességingerekre, mint a sima? És hogy a nedvességet valójában nem is érzi a kezünk?

Bár nem tűnik nagyon bonyolult vagy remek dolognak, de az, hogy nedvességet érzünk a kezeinkkel, egy kisebbfajta biológiai szenzáció, ugyanis bőrünkben nincsenek olyan receptorok, amelyek a nedvességet érzékelnék.

A nedvességérzékelés több különféle érzékelésből tevődik össze: egyfelől a hidegéből, másfelől az olyan tapintóérzékelésekből, mint a nyomás vagy a textúra.

Arcunkat ránctalaníthatjuk, de a kezünk árulkodik a korunkról. Ha szeretné kezeit megfiatalítani, olvasson tovább ! A nedvesség érzékelése életünk több területén játszik szerepet: akár nedvességet, akár izzadtságot, akár egy vizes törölközőt fogunk meg, olyan érzeteket kapunk vissza onnan, ami azt jelzi nekünk, hogy kezünk valami nedveshez ért hozzá. A fentiek ismeretében ez az inger inkább egy "érzéki illúzió", amelyet agyunk előző tapasztalataink segítségével teremt meg.

A kutatók három dolgot állítanak:

1. az alacsony hőmérséklet és bizonyos tapintási ingerek keveredéséből születik meg a nedvesség érzése,

2. a folyamatban nagy szerepet játszanak az úgynevezett A-idegrostok (az olyan érzőidegek, amelyek a tapintási és hőmérséklettel kapcsolatos információkat szállítják a bőrtől az agyig),

3. a nedvesség érzékelésekor csökkent idegi aktivitás tapasztalható.

Ezek alapján azt a hipotézist állították fel, hogy mivel a szőrösebb bőrfelület érzékenyebb a hőingerekre , ezért a nedvességre is sokkal érzékenyebbnek kellene lennie, mint a simább bőrnek.

Kezünk nem is érzi a nedvességet

Davide Filingeri és társai 13 fiatal egyetemi diákon kísérleteztek meleg, szobahőmérsékletű és hideg nedvességérzetekkel méghozzá szőrösebb alkaron és ujjbegyeken. Ezek mellett a nedvességtesztet egy idegi blokkolóval illetve anélkül is elvégezték: egy felfújható vérnyomásmérő elszorítójáról van szó, amellyel akkora nyomást alkalmaztak, hogy el tudták tompítani az A-idegek érzékenységét.

A kutatások azt mutatták, hogy a nedvességérzékelés erősödött a hőmérséklet csökkenésével, ami azt jelenti, hogy a tesztalanyok jobban tudtak hideg nedveset érzékelni, mint szobahőmérsékletűt vagy meleget. A 13 fiú kevésbé volt érzékeny az ilyen ingerekre, amikor az A-idegek aktivitását blokkolták, a szőrösebb bőr pedig érzékenyebb volt a nedvességingerekre, mint a sima. Mindez segíthet jobban megérteni azt, hogy agyunk hogyan érzékeli a nedveset és hogyan dolgozza fel az ingereket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább csak az ország északi, északnyugati felén valószínű eső, zápor, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra