Halálos antibiotikum-rezisztencia

Az emberiség története során számos rettenetes járványról és betegségről szóló beszámolót jegyeztek fel. Ezek egy részéért olyan baktériumok voltak felelősek, amelyeket az antibiotikumok felfedezésével kordában lehetett tartani. A mutálódó mikrobák azonban egyre gyakrabban állnak ellen a bevált gyógyszereknek. Az egyszer már száműzött betegségek lassan ismét visszatérhetnek, s ez saját felelőtlenségünk egyenes következménye.

A legújabb kutatások szerint a rezisztens fertőzések (köztük például az új E. coli törzsek, malária, tuberkulózis) becslések szerint idén világszerte 700 ezer halálos áldozatot követelnek, de a tudósok figyelmeztetnek, hogy ez a szám gyorsan 10 millió fölé emelkedhet, ha nem történik intézkedés. Nagy-Britanniában a problémát egyre komolyabban veszik, amit jelez, hogy pár hónapja már felmerült egy olyan központi kutatási alap létrehozása, amelybe a gyógyszergyáraknak is be kellene fizetniük, hogy finanszírozni lehessen a fenyegető járványok visszatérését megakadályozó gyógyszerek kifejlesztését.

A brit kormány komoly vizsgálatba fogott. Az antimikrobiális rezisztenciáról szóló tanulmány irányítását David Cameron miniszterelnök egy neves gyakorlati közgazdászra, a Goldman Sachs egykori elnökére, Jim O'Neill-re bízta. E döntés arra utal, hogy a brit kormány a feladatot elsősorban nem tudományos és orvosi, hanem szervezési problémának tartja, s a kutatásnak el kell vezetnie a lehetséges intézkedésekig.

Egy új tanulmányban megállapították, hogy az egészségügyi ellátással összefüggésben, Európában és így Magyarországon is az antibiotikum-rezisztencia jelenti az egyik legnagyobb betegbiztonsági kockázatot. Kattintson! A gyógyszer-rezisztens fertőzések nem csak több embert pusztítanak el, de világméretekben összesen (nem tévedés) 100 ezer milliárd dollár kárt okozhatnak évente. A jelentés rámutat, hogy a gyógyszer-rezisztencia kialakulásáért legnagyobb felelősség a mezőgazdaságot terheli, mert antibiotikumokat használnak állatok gyógyításában.

„Megdöbbentőnek találom, hogy sok országban az antibiotikumok használatának java az állatokra esik az emberek helyett. Ez mindenki számára kockázatot hordoz, amelyet egy közelmúltban Kínában feltárt eset jól mutat. Olyan baktériumtörzset azonosítottak, amely ellenáll a kolisztinnek, egy utolsó védvonalként használt antibiotikumnak, amit viszont széles körben használnak az állatgyógyászatban” – mondta Jim O'Neill a The Guardiannek.

Elsősorban az állatgyógyászatban kellene mérsékelni az antibiotikum használatát

O'Neill szerint tudományos bizonyítékok támogatják az antibiotikum-használat szűkítésének fontosságát a mezőgazdaságban, és itt az ideje, hogy a politikai döntéshozók is cselekedjenek. Kijelentette: „el akarjuk érni az antibiotikumok használatának radikális csökkenését és ehhez szükségünk van a világ vezetőire, hogy állapodjanak meg egy ambiciózus célban: szállítsák alacsonyabb szintre, valamint korlátozzák az emberek számára fontos antibiotikumok használatát." De nemcsak a túlzott felhasználás ad okot aggodalomra, hanem az is, hogy az antimikrobiális gyártási hulladékok gyakran a szabad vizekbe jutnak, ami „kiemelt kockázatot jelent a rezisztencia kialakulására”.

A tudósok úgy gondolják, hogy a rövidtávú gazdasági érdekek és a középtávú társadalmi érdekek ellentétéről van szó ebben az esetben, amit csak a kormányok összehangolt fellépésével lehet megszüntetni.

Forrás: Medical Daily

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra