Gyógyszereknél kulcsszó az innováció

Ha meghalljuk az innováció szót, mindig valamilyen újdonságra, komoly előrelépésre asszociálunk. De vajon mit jelent pontosan ez a kifejezés, ha gyógyszerekre mondjuk?

A gyógyszeriparban az innováció általában azt jelenti, amikor új kémiai entitást, tehát hatóanyagot fedeznek fel, azt fejlesztik és hozzák gyógyszerként forgalomba. Maguk az innovatív gyógyszerek eddig nem, vagy csak nehezen kezelhető betegségekre kínálnak új terápiát, szélesítik a lehetőségeket.

Elvárás velük szemben, hogy a korábban alkalmazottaknál hatékonyabbak legyenek, jobban javítsák a betegek életminőségét, gyógyulási és túlélési esélyeit. Különösen az olyan népegészségügyi szempontból is kiemelt területeken hozhatnak nagy áttörést, mint amilyen a kardiológia, onkológia, vagy éppen a diabetológia, persze az úgynevezett ritka betegségek kezelésében is folyamatosan jelennek meg jelentős terápiás fejlődést biztosító medicinák. Az innovatív gyógyszerek kifejlesztése rengeteg időt, pénzt és energiát felemészt, így nem véletlen, hogy azokat olyan szabadalom védi, amely alapesetben 20 évre szól.

Egy új készítmény kifejlesztése általában 11-13 év

Puszta matematika

Ahhoz, hogy megértsük, miért annyira költséges az innovatív gyógyszerek kifejlesztése , tudni kell, mi van mögöttük. Először is az, 10 ezer esélyesnek gondolt molekulából csak 200-250 jut el a klinikai fázisig, és ezek közül végül csak 3-4 válhat törzskönyvezett gyógyszer hatóanyagává. Ráadásul ezekből is csak egy lesz sikeres, komoly áttörést jelentő gyógyszer. Addig, amíg ehhez az egyetlen készítményhez a gyógyszergyárak eljutnak, 1,3-1,5 milliárd dollárt költenek kutatásra, termékfejlesztésére. Nem kis összegről van tehát szó. Számolni kell az időtényezővel is, ugyanis a törzskönyvező hatóságok a betegek maximális biztonsága érdekében komoly követelményeket támasztanak az új gyógyszerekkel szemben. Emiatt van az, hogy egy-egy új készítmény kifejlesztéséhez 11-13 év kell. Ebből adódóan a 20 éves szabadalmi védettség lejártáig lerövidül az az idő, ami a fejlesztésük megtérülését biztosítja. A költségeket az is növeli, hogy azoknak a hatóanyagoknak a kifejlesztése is rendkívül sok pénzt emészt fel, amelyekről időközben kiderül: nem készülhet belőlük sikeres gyógyszer.

Fókuszban a komoly bajok

Az innovatív gyógyszerek többsége onkológiai, szív- és érrendszeri, diabetológiai és a központi idegrendszeri betegségek gyógyítását, kezelését segíti, a legkomolyabb kutatások és fejlesztések ennek érdekében történnek. Való igaz, hogy ezen szerek magas árai a gyógyszertámogatás pénzügyi kereteit eléggé megterhelik, ám az általuk jelentett előnyök rengeteg területen megmutatkoznak. Ilyen például az, hogy ezeknek köszönhetően jelentősen kevesebb időt kell a betegeknek kórházban tölteniük, így csökken az erre fordítandó összeg nagysága. Másrészt az új készítmények alkalmazása segít elkerülni az olykor igen drága műtéti beavatkozásokat is. Az előnyök persze nem csak a kórházakban mutatkoznak meg, hiszen az innovatív készítmények révén a betegek eleve gyorsabban épülhetnek föl, így kevesebb időt töltenek betegállományban. Ez mind az államkasszának, mind a munkahelyeknek előny, hiszen rövidebb ideig kell a kollégák helyettesítéséről gondoskodniuk.

Fejlesztési potenciál

Az innovatív gyógyszerek a nemzetgazdaságban is fontos szerepet töltenek be. Elég belegondolni abba, hogy a Magyarországon végzett gyógyszerfejlesztési klinikai vizsgálatok jelenleg 86-95 milliárd forintnyi nemzetgazdasági értéket teremtenek évente. Ráadásul a kutatások során a betegek ingyenes kapják meg a hatékony gyógyszereket, így az egészségügy kiadásai is csökkennek. Emellett a klinikai vizsgálatokért fizetett juttatások bevételt is jelentenek az orvosok elvándorlásával küzdő egészségügyi intézményeknek. Az pedig már csak ráadás, hogy a vizsgálatokban résztvevő szakemberek folyamatosan frissíthetik tudásukat az új terápiás lehetőségekről és módszertani újításokról, így akár a nemzetközi szakmai élvonalba is bekapcsolódhatnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra