Génszerkesztésért vehették át a kémiai Nobel-díjat

A génszerkesztésben nagy áttörést elért Emmanuelle Charpentier francia mikrobiológus és Jennifer Doudna amerikai biokémikus közösen érdemelte ki a 2020-as kémiai Nobel-díjat.

A modern génszerkesztés két úttörője, Emmanuelle Charpentier francia mikrobiológus és Jennifer Doudna amerikai biokémikus kapja az idei kémiai Nobel-díjat a Svéd Királyi Tudományos Akadémia szerdai stockholmi bejelentése szerint. Az indoklás szerint a két tudós a DNS célzott, rendkívül pontos szerkesztését lehetővé tévő CRISPR/Cas9 "genetikai olló" kifejlesztéséért részesül az elismerésben, amelyet előttük mindössze öt nő kapott meg.

Komoly áttörést jelentett a genetikai olló

A CRISPR/Cas9 nevű genetikai olló kialakítása valóban óriási áttörést jelentett, segítségével ugyanis eddig soha nem látott pontossággal lehet szerkeszteni, átalakítani a DNS-t. Komoly szerepe lehet a daganatok elleni küzdelemben, de sikerült "kivágni" vele a HIV vírusát is, illetve testre szabott baktériumokat is létrehozhatnak vele, amelyek visszaállítják a páciens egészséges mikrobiomját .

Jennifer A. Doudna biokémikus és Emmanuelle Charpentier mikrobiológus megosztva kapta az idei kémiai Nobel-díjat. Fotó: MTI/EPA/NTB/Berit Roald
Jennifer A. Doudna biokémikus és Emmanuelle Charpentier mikrobiológus megosztva kapta az idei kémiai Nobel-díjat. Fotó: MTI/EPA/NTB/Berit Roald

A kitüntetettek 10 millió svéd koronán (342,2 millió forintos összegen) osztoznak. A díjátadó ünnepséget hagyományosan december 10-én, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján tartják, a koronavírus-világjárvány miatt ezúttal azonban a megszokottnál szerényebb körülmények között.

Az ünnepség hétfőn az orvosi-élettani Nobel-díj átadásával kezdődött, amelyet a hepatitis C vírus (HCV) felfedezéséért vehette át Harvey J. Alter, Charles M. Rice és Michael Houghton. Az indoklás szerint a három kutató eredményei döntő jelentőségűek voltak a vér útján terjedő májgyulladás (hepatitis) elleni küzdelemben. A díjazottakról és munkájukról az alábbi cikkünkben is írtunk!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra