Furcsa dolog áll a beszédfejlődés mögött

Az általunk képzett hangokat nagyban meghatározza az álkapocs elhelyezkedése, arra pedig hatással van az, hogy miként rágjuk meg az ételt. Ebből az következik, hogy az őseink táplálkozási szokásai is befolyásolták a nyelvek alakulását.

Emiatt beszélünk ma úgy, ahogy

Őseink táplálkozása is nagy hatással volt arra, ahogyan ma az emberek többsége beszél - derítette ki egy nemzetközi kutatócsoport. "Köztudott, hogy a nyelvek a társadalmak változásaival együtt fejlődnek, de az általunk képzett hangokat nagyban meghatározza az álkapocs elhelyezkedése, arra pedig hatással van az, hogy miként rágjuk meg táplálékunkat" - olvasható a friss a tanulmányban.

hang, beszéd, nyelv, beszédfejlődés, táplálkozás
Őseink még máshogy ejtették a hangokat. Fotó: 123rf

A nyelv tanulmányozása gyakran kulturális tényezőkre összpontosít, de az új kutatás eredményeiből jól látszik, hogy a nyelv biológiai jelenség is, a kettőt nem lehet elválasztani egymástól - véli Balthasar Bickel nyelvész, a tanulmány társszerzője.

Kiderült, mit evett a neandervölgyi ember - ha kíváncsi rá, kattintson!

A kutatók kőkori és modern koponyákat tanulmányoztak és szimulációkkal megfigyelték meg, hogy az állkapocs különféle elhelyezkedése alapján milyen hangokat tudunk kibocsátani. A ma létező nyelvek mintegy negyedét, kétezer nyelv adatbázisát elemezve képesek voltak meghatározni, hogy egyes hangokat hol és milyen gyakran használnak.

A nyelv alakulásának háttere

A vadászó-gyűjtögető társadalmak csoportjai által beszélt nyelvekben nagy valószínűséggel kevésbé használhatták azokat a mássalhangzókat, amelyeket a későbbi, földművelő társadalmak használtak - állapították meg a kutatók. Noreen von Cramon-Taubadel antropológusa szerint ugyanis anatómiánk megváltoztatta a nyelvekben lévő hangok típusait is.

A kőkori koponyák különböznek a modern koriaktól. A régebbi koponyákban a felső és az alsó fogak közvetlenül egymásra záródnak, míg a modern emberkében van bizonyos túlharapás. Ez azt jelenti, hogy a felső fogak kijjebb helyezkednek el az alsókhoz képest, ha a száj zárva van.

Ezért változtak a hangok

A növénytermesztés és a főzés elterjedése előtt a korai emberek nyers húst rágtak, ami az állkapocs és a fogak számára kemény munka volt. A puhább, főtt ételek bevezetésével azonban megváltozott a rágás módja. Ez pedig nemcsak az állkapocs állását változtatta meg, de a könnyen kiejthető hangokat is. Könnyebbé vált például az "f" és a "v" hang kiejtése.

A kutatók 52 indoeurópai nyelvet vizsgáltak meg abból a szempontból, hogy az "f" és a v"" hang miként jelent meg bennük. Kimutatták, hogy amikor a nyers ételeket felváltotta a lágyabb főtt hús, burgonya, rizs és zöldség, ezek a hangok egyre elterjedtebbé váltak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Derült lesz az ég, azonban főleg a Dunántúlon maradhatnak felhős körzetek, de csapadék nem valószínű. Párássá válik a levegő, helyenként - nagyobb eséllyel délnyugaton, nyugaton és északkeleten - köd is képződhet. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +6 fok között alakul, de helyenként gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra