Ezért szeretünk meg más ízeket

Az ízlelőbimbók mindenhol ott vannak a szájüregünkben, nem csak a nyelvünkön. Nagyon sok van belőlük, szabad szemmel nem láthatóak, és egyenként 50-100 sejtet tartalmaznak, amelyek az ételek ízének érzékelését végzik.

Ha az elfogyasztott étel oldódni kezd a nyálban, aktiválja az ízlelőbimbók sejtjeinek hegyén elhelyezkedő receptorokat, amelyek segítenek eldönteni, hogy édes, sós, savanyú, keserű vagy umami ízzel van dolgunk. Ezután a receptorok üzenetet küldenek az agyba, amely így létrehozza az ízérzetet.

Milyen gyakran változik az ízlésünk?

Az ízlelőbimbók néhány hetente elhalnak, illetve újratermelődnek - néha még ennél is gyorsabban, a körülményektől függően. Például ha véletlenül elharapjuk vagy megégetjük a nyelvünket, akkor több ízlelőbimbó hal el. Szerencsére ezek azonnal visszanőnek - ezért is van, hogy csupán néhány napig kell ilyenkor arra számítanunk, hogy másképp érezzük az ízeket, mint általában.

Ezt jelzi, ha nem érzünk ízeket - részletek !

Az életkorunk is fontos szerepet játszik abban, hogy az ízlelőbimbók milyen gyakran, illetve milyen gyorsan újulnak meg. Mivel az életkorral az egész testünkben lelassul a sejtek regenerációja, ez természetesen az ízlelőbimbókra is hatással van. Ez okozza, hogy sok idős ember ízérzékelése, sőt szaglása is megromlik, ezért már nem képes úgy élvezni az ételek, illetve italok ízét, mint korábban. Hogy ez pontosan mikortól következik be, eléggé változó, de kutatások szerint a legtöbb esetben 60 éves kor körül kezdődik el. Bizonyos külső körülmények hatására - egyes gyógyszerek szedése vagy kemoterápia miatt - pedig az ízlelőbimbók elhalhatnak, és átmenetileg megszűnhet az ízérzékelés. Ugyanakkor a kezelés véget értével minden visszaáll a normális kerékvágásba.

Idővel ízlésünk is változik
Idővel ízlésünk is változik

Hogy mit találunk finomnak, és mit nem, nos, ennek persze nem csak az ízlelőbimbókhoz van köze. Szerepet játszik benne a szaglás is, de az ízlést alapvetően az agyunk komponálja össze számos érzékelési terület, például az ízlelés, a látás, a hallás és a szaglás ingereinek összességéből. Emellett szerepe van más faktoroknak is, például a szokásoknak, a neveltetésnek, a kultúrának, az emlékeknek. Például ha valaki egyszer gyomorfertőzést kapott romlott lazac miatt, az jó eséllyel többé nem fogja kívánni, mert automatikusan a rosszulléttel és a hányingerrel azonosítja. Emiatt lehet az is, hogy felnőttkorunkban sem tudjuk megszeretni azokat az ételeket, amelyeket kisgyerekként belénk erőltettek.

Ugyanakkor ez nem jelenti, hogy örökké utálni fogjuk ezeket az ételeket: agyunkat újra tudjuk huzalozni, és hozzászoktatni bizonyos ízekhez, ha gyakran fogyasztjuk ezeket. Ez fordítva is igaz: azok az édességmániások, akik egy időre kiiktatják a cukrot az étrendjükből, nagyon gyakran később már egy pohár kólát is ihatatlanul émelyítőnek találnak.

Forrás: womenshealthmag.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra