Elsőre fel sem tűnik ez az optikai illúzió

Margaret Thatcher arcképének furcsa "átplasztikázása" nem is tűnik annyira különösnek, ha a fotót fejre állítjuk. Ennek oka az agy arcfelismerő mechanizmusában keresendő.

Ön észreveszi elsőre, hogy mi a gond a jobb oldali képpel? A legtöbb embernek gyorsan szemet szúr, hogy valami változás történt rajta, de egy ki idő kell, mire rájönnek, hogy mi is az. Pedig egyszerű: az eredeti fotóhoz képest a szem és a száj is meg lett fordítva, ami valamiért mégsem olyan feltűnő, ha a képet a feje tetejére állítjuk.

Ha így is észreveszi a furcsaságot az elnökasszony tekintetében...

A Thatcher-illúzió nevű jelenséget a University of York professzora, Peter Thompson írta le először az 1980-as években és ezzel lefektette az alapjait annak a kutatásnak, amely azzal foglalkozik, hogyan érzékeljük az arcokat. Nagy vonalakban az arcok hasonlóan épülnek fel: két szem, egy orr, egy száj, szemöldök, haj – az arcfelismerés egyik módja az lehetne, ha az arcot ezeknek a külön részeknek az egységeként ismernénk fel. Ha ez lenne a helyzet, akkor szinte azonnal észrevennénk, mi a gond a fejjel lefelé fordított képpel. De nem vesszük észre, így egyértelmű, hogy az agyunk teljes körűen vizsgálja az arcokat. Nem a részletekben veszünk el, hanem azok egymáshoz viszonyított helyét és kapcsolatát is érzékeljük.

...így már biztosan feltűnik a változtatás!

Visszafordítva a fotót már egyértelműbb, hogy mely részeket módosították rajta. Ebből a szögből groteszk a bal oldali kép, míg fejre fordítva nem is tűnt annyira másnak. Amikor egy fejjel lefelé fordított arcot látunk, akkor agyunk nem tudja könnyen feldolgozni a látottakat, ezért a részletekre koncentrál. Arra, hogy a legtöbb részlet nagyjából stimmel, a szem szemnek néz ki, az orr orrnak, a száj, szájnak. Nem figyelünk arra, hogy ezek milyen kapcsolatban állnak az arc több részével. De ha a helyes irányból nézzük az arcot, akkor ezek a kapcsolatok egyből kirívóak lesznek.

Az emberek többségét megtéveszti az ún. sziluett-illúzió. Egyeseknek úgy tűnik, mintha az óramutató járásával megegyező, másoknak pedig mintha az ellenkező irányba forogna a sziluett. Hogy ez mivel magyarázható, arról az alábbi cikkünkben írtunk!

Forrás: Index

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra