Baktériumból lett a világ legkisebb magnója

A világ legkisebb magnójává alakították át a Massachusetts Institute of Technology (MIT) tudósai a gyomrunkban található E. coli baktériumot.

Az újonnan tervezett mikrobák képesek környezetükből "emlékeket" dokumentálni és eltárolni, amelyeket később vissza is lehet "hallgatni". Az élő adatgyűjtő organizmusokat a későbbiekben akár egészségmegfigyelő rendszerekként vagy környezeti szenzorokként is lehet majd használni.

Amerikai biológusok öregedést lassító gént azonosítottak, amely - ha aktiválták - 30 százalékkal meghosszabbította a gyümölcslegyek életét. A kutatásról ide kattintva olvashat tovább! Tudósok már próbáltak korábban is hasznos információt baktériumok DNS-ében eltárolni, de csak teljeskörű, globális emlékeket sikerült letárolni bennük, például olyat, hogy egy bizonyos inger érte-e a környezetet vagy sem. Ezek a digitális emlékek tehát nem tárolták el azt, hogy milyen sokáig tartott a bizonyos inger vagy milyen szerveket ért.

Az új sejtek viszont képesek az adatok ilyen jellegű rögzítésére, a genomon belül bárhová becélozhatjuk. Az pedig, hogy az érintett szekvencia generációról generációra öröklődik, az összegyűjtött emlék pedig így egy teljes populáció életéből is származhat, amelyet egy DNS-szekvenálással vissza lehet nyerni - kifejezetten hasznosnak bizonyulhat.

Az emlékek DNS-szekvenálással visszanyerhetők

A kutatók számára a végcél az, hogy mindezen rendszert különféle és igen eltérő környezetekben lehessen megfigyelőeszközként használni. Mivel a kutatók a sejteket át tudják tervezni arra, hogy különböző ingerekre reagáljanak, a felhasználhatósági szint kifejezetten nagy.

Az organizmusokat akár az óceán mélyére is elhelyezhetjük, hogy CO2-szintet vagy környezetszennyezést mérjenek, vagy akár új gyógyszerekben is el lehet ezeket helyezni, hogy egy betegség terjedését lehessen figyelni és felügyelni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra