Az operáció sikerült, a beteg meghalt? Húszszorosára nőtt a kockázat!

A Clostridium difficile baktérium okozta fertőzés kivédésére a műtétek után alkalmazott profilaktikus antibiotikum mellett is, a fertőzés veszélye 21-szer nagyobb, mint egy évtizeddel ezelőtt volt - figyelmeztettek a kanadai Sherbrooke-i Egyetem kutatói.

A nagy megterhelést jelentő műtétek, mint a szívműtétek és az implantátumok behelyezése gyakran súlyos fertőzésekkel járnak, ennek kivédése céljából a műtéttel egyidejűleg gyakran antibiotikumokat is alkalmaznak. Az antimikróbás szerek azonban az emberi bélflórát is módosítják, ebben a megváltozott környezetben talál otthont a Clostridium difficile nevű baktérium.

A C. difficile fertőzés súlyos hasmenéssel jár, akár halálhoz vezető szövődményeket okoz. Korábban, az operációt követő profilaxis általában sikerrel járt, a C. difficile relatíve ritkán fordult elő. Az ezredforduló környékén azonban egy hipervirulens C. difficile szerotípus (baktérium-alfaj) ütötte fel a fejét, ezzel egyidőben az infekciók száma, valamint a megbetegedések súlyossága drámai növekedést mutatott.

A Sherbrooke-i Egyetem kutatói a C. difficile fertőzés valószínűségét hasonlították össze mai antibiotikum profilaxissal végzett műtétek után, és 2000 előtti, azaz a hipervirulens törzs megjelenése előtti, szintén antibiotikum árnyékban operált esetek után. Megállapították, hogy 21-szer nagyobb rizikóval jár ma egy műtét, mint 2000 előtt, 0,07 helyett 1,5 százalékos valószínűséggel alakul ki fertőzés. A 40 C. difficile-vel fertőzött páciens közül öt eset végződött halállal, vagy szeptikus sokkal. A leggyakrabban alkalmazott antibiotikum ezekben az esetekben cefoxitin volt.

A C. difficile infekció komoly szövődményekkel járhat, ezért a kutatók azt javasolják, hogy minden esetben egyéni elbírálás alá kell venni, hogy szükséges-e az antibiotikum kezelés műtét után. Ha az antibiotikus kúra célja csak az, hogy megelőzze a ritka, és kevésbé veszélyes fertőzéseket, akkor mérlegelni kell az esetleges következményeket. Idős betegeknél jelentősen rosszabb kimenetelre számíthatunk C. difficile fertőzés esetén, mint fiatalokban. Továbbá, a kutatás eredményei alapján, javasolt minél rövidebb ideig tartó antibiotikus profilaxist alkalmazni, hogy redukáljuk a C. difficile infekció veszélyét. Ezzel talán megakadályozható a mellékhatások kialakulása.

Forrás:
Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra