Az elefántember

Az elmúlt századok cirkuszai nemcsak a mutatványosokról, artistákról és állatidomárokról szóltak, gyakran olyan embereket is szörnyszülöttként mutogattak, akik valójában valamilyen betegségben szenvedtek. Sorozatunk következő részében az elefánt- vagy faemberekkel ismerkedhetünk meg.

A leghíresebb elefántember, Proteus-szindróma a legvalószínűbb.

A cirkuszban előforduló fura szerzetekről előző cikkünkben is olvashat. Ott a szakállas nőkről írtunk. A Proteus-szindróma egy rendkívül ritka genetikai eredetű betegség, 1976-os leírása óta alig 200 esetről tud az orvostudomány. A betegség sokféle formában és eltérő súlyossági szinteken jelentkezhet, egyaránt érintheti a bőrt, a csontokat, az izmokat, a zsír- és kötőszövetet, a vérereket és a nyirokrendszert is. A szindróma úgynevezett progresszív betegség, vagyis a legtöbb esetben a csecsemők látható deformitások nélkül születnek, csak később alakulnak ki ezek, és az idő előrehaladtával egyre nagyobbakká, súlyosabbá válnak. A betegség általában aszimmetrikus elváltozásokat okoz, vagyis csak az egyik oldal végtagjait, illetve a koponyát érinti.

Az elefántemberek egy ritka betegségben, a Proteus-szindrómában szenvednek (Forrás: 24.hu)

A Proteus-szindrómával küzdők életét veszélyeztetheti az eldeformálódott vérerek miatt kialakuló arthritis , az ízületi és izomfájdalom. A betegeknél megnőhet bizonyos daganatos betegségek, így a petefészek-, here- és agyi daganatok rizikója is.

A Proteus-szindróma önmagában nem jár együtt tanulási nehézségekkel vagy csökkent intelligenciával. Joseph Merrickről például fellegyezték, hogy átlagos intelligenciával rendelkezett, amiért „gyengeelméjűnek” tarthatták, az a deformálódott ajkai miatti beszédzavara lehetett. Barátja és kezelőorvosa, Frederick Treves érzékeny emberként írta le, aki szívesen folytat másokkal mély beszélgetéseket, szeret olvasni és épületek makettjeit megépíteni.

A Proteus-szindróma kezelésére egyelőre csak kísérleti gyógyszer áll a betegek rendelkezésére, de a nagyobb bőrkinövéseket, elváltozásokat esetenként műtéti úton is kezelhetik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Tovább szakadozik, a legtöbb helyen csökken is a felhőzet, de maradnak felhős tájak. Az ország nagyobb részén csapadékmentes lesz az éjszaka. Párássá válik a levegő, foltokban köd képződhet. A nyugatias szelet helyenként élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul, de a Dunántúl szélcsendes, derült tájain gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra