Ezért járunk ki éjszaka pisilni

Az emberek többségét alvás közben nem zavarja a vizelési inger, mert a húgyhólyag éjszaka több vizeletet képes magában tartani. Azt azonban eddig nem tudtuk, pontosan hogyan történik ez, és miért képtelenek erre egyesek.

Egy új kutatás szerint a szervezet belső órája szabályozza egy kulcsfontosságú fehérje termelését, amely a húgyhólyag vizelettartási képességét kontrollálja. A kutatók azt remélik, hogy a felfedezés a közeljövőben olyan új kezelések kifejlesztéséhez vezet, amelyekkel segíteni lehet az ágyba vizelő gyermekeknek, és azoknak a felnőtteknek, akiknek gyakran fel kell kelniük éjszaka vizelni.

"Bizonyos esetekben a szervezet napi biológiai ritmusa felborulhat, és a nem megfelelő mennyiségű fehérje a nap nem megfelelő időszakában termelődik" - magyarázta Andrea Meredith, a Marylandi Egyetem szakértője. A connexin43 nevű fehérje célba vételével a kutatóknak sikerülhet elérni, hogy a megfelelő mennyiségű protein termelődjön a megfelelő napszakban.

Japán kutatók korábban már kimutatták, hogy a connexin43 megnövekedett mennyisége csökkent funkcionális hólyagkapacitást eredményez az egerekben, vagyis húgyhólyagjukban már kevesebb folyadék is vizelési ingert vált ki. A kutatók arra voltak kíváncsiak, mi befolyásolja a funkcionális hólyagkapacitást: a természetes fény, vagy a szervezet napi biológiai ritmusa. Ehhez azt kellett meghatározni, mennyit és milyen gyakran vizelnek a nap különböző szakaszaiban a kísérleti egerek, ami az egerek esetében nem is olyan könnyű feladat.

A mérés alapján azonban kiderült, hogy a nappal és az éjszaka közötti eltérés még akkor is kimutatható, ha az egerek 24 óráig teljes sötétségben vannak. Ráadásul azt is kimutatták, hogy ez a normális vizelési minta eltűnik azokban az egerekben, amelyeknek elromlott a biológiai órája - ez első alkalommal bizonyította, hogy a vizelés belső cirkadián ritmus. Az is kiderült, hogy a rendellenes connexin43 génnel rendelkező egerek ritkábban vizeltek. Amikor pedig a normális egerekben vizsgálták a hólyagizom sejteket, kiderült, hogy a connexin43 gén kifejeződése egész nap ingadozik, mégpedig egy a cirkadián ritmusért felelős molekula irányításával.

Mindez együttesen arra utal, hogy a connexin43, amely a funkcionális hólyagkapacitást szabályozza, a biológiai óránk szerint változik. Ha a szervezetünk nem megfelelő mennyiségű connexin43 proteint termel, vagy a biológiai óránk felborul, gyakrabban kell a fürdőszobába mennünk éjszaka, mint szeretnénk. A japán Hyogo Orvostudományi Egyetem tanulmányát a legutóbbi számában tették közzé.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra