Aki télen született, annak gyengébb a tüdeje

Jobban szenvednek az asztmától és más tüdőproblémáktól időskorukban azok, akik a téli hónapokban születtek.

A norvég University of Bergen kutatói úgy vélik: a november és január között születetteknél nagyobb esélye van a légzési problémáknak, ezen pedig csak ronthat az, ha gyerekként voltak légúti fertőzéseik, idősebb anya szülte őket, illetve ha anyjuk dohányzott is.

A tüdő állapotán meglepő módon javított az, ha gyerekként háziállatok mellett nőttek fel, illetve voltak idősebb testvéreik. A kutatást végző Cecilia Svanes több mint 12 ezer brit ember adataiból dolgozott: olyanokéból, akiknek nemcsak 9 és 11 év közötti egészségügyi adatai voltak meg, hanem 40 és 70 éves koruk közöttiek is.

Bár a csillagászat és az asztrológia mindig is látott összefüggést a bolygók és az ember magatartása között, azonban tudományos kutatásokkal mindezt még nem sikerült bizonyítani - egészen mostanáig. Kattintson! A spirometriából , azaz a kilégzés mennyiségét mérő tüdőfunkciós vizsgálatból kiinduló kutatás szerint a rossz tüdőfunkciók egyaránt megfigyelhetőek mind asztmásoknál, mind pedig a COPD-s (krónikus obstruktív tüdőbetegség) betegek között. A kutatók szerint az átlagosnál gyorsabban romló tüdőfunkciót egyértelműen a születési hónapokkal lehet összekötni.

Aki télen született, nagyobb eséllyel lehet asztmás

Ami azt illeti, hogy az idősebb anyáknak miért vannak rosszabb tüdejű gyermekeik, az vélhetően a szülés közben fellépő komplikációknak tudhatók be. Ráadásul az ilyen terhességeknél a császármetszésnek is nagyobb az esélye, és ez is kihatással van a gyermek immunrendszerére.

A PLOS One szaklapban publikált anyag eredményeiről a kutatók azt állítják: minden európai régióban konzisztensek az eredmények. Magyarázatként annyit fűztek hozzá: a télen született csecsemők már az anyaméhben ki voltak téve vírusfertőzéseknek és allergéneknek egyaránt, ezért is fordulhat elő az, hogy tüdejük gyengébb. Ráadásul életük első pár hónapjában nagyobb eséllyel jelennek meg légzőszervrendszeri fertőzések is, amely tüdejük későbbi fejlődésével kapcsolatban problémákhoz vezethet. Az anya szervezetének D-vitamin-hiánya asztmához is vezethet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra