Milyen hatóanyagok vannak a gyógynövényekben?

Az emberek évezredek óta ismerik számos növény gyógyerejét. Hogy némi bepillantást nyerjünk a természet patikájába, az alábbiakban bemutatunk néhányat a gyógynövényekben leggyakrabban előforduló hatóanyagcsoportok közül.

Már őseink is ismerték a természetes gyógymódok számos formáját: főként a növények jellegzetességeire figyeltek, és külső megjelenésükből, színükből, méretükből, illatukból vagy leveleik alakjából következtettek a gyógyhatásra. A növényi gyógyszerek hatását azonban már nemcsak a népi gyógyászat tapasztalatai, hanem tudományos kutatások eredményei is bizonyítják.

A gyógynövények hatóanyagok ezreit tartalmazzák. Ezeket minden növény sajátos kombinációban kínálja, ami lehetővé teszi egy-egy adott panasz esetén történő alkalmazásukat.

Ásványi anyagok

Az ásványi anyagok rendszeres bevitele a táplálkozással történik, előfordulhat azonban, hogy némelyikből hiány lép fel. Szóba jöhet néhány droggal pótolható ásványi anyag, ilyen például a kálium (pitypang, párlófű, erdei mályva, kék iringó), nátrium (gyümölcsök), magnézium (csipkerózsa álbogyója), cink (erdei mályva, palástfű).

Illóolajok

Az illóolajok nemcsak illatosak, hanem fontos hatóanyagai a gyógynövényeknek: zsírban oldódó, illékony anyagok keverékei. Az erősen aromás, csípős vagy keserű ízű növények rendszerint sok illóolajat tartalmaznak. A növényeket ezek az olajok megvédik, mert nem rágják meg a rovarok, elkerülik a kártevők. Továbbá az olajok képesek megakadályozni a vírusok és a penészgombák növekedését is. A virágokban az a feladatuk, hogy odacsalogassák a rovarokat, és utat mutassanak nekik a nektár és a virágpor felé.

A növények vizsgálata számos hatóanyag-csoportot feltérképez

Az emberi gyógyászatban az illóolajok görcsoldó, csíraölő – mikrobaellenes – és keringésjavító tulajdonságukkal képviseltetik magukat. Használják vírusfertőzések, emésztőrendszeri görcsök, mozgásszervi sérülések és reumás panaszok esetén.

Nyákanyagok

A nyákanyagok a vízben megduzzadnak és nyálkás, sűrű folyadék keletkezik belőlük. Az oldható nyákanyagok vékony filmet képeznek a nyálkahártyákon – egyfajta védőréteget –, amely útját állja az irritáló anyagoknak és enyhíti a gyulladásos tüneteket . Az oldhatatlan nyákanyagok pedig felveszik a baktériumokat, és a székleten keresztül kiürítik azokat a testből.

A nyákanyagot tartalmazó növények leggyakrabban a gyomor- és bélrendszeri betegségekben, a hörghurut és a köhögés kezelésében nyújtanak hatásos és természetes gyógymódot.

Gyógynövények neve vagy betegségek alapján is kereshet Gyógynövénytárunkban, kattintson!

Poliszacharidok

A sokféle nyákanyag abban hasonlít egymásra, hogy túlnyomórészt szénhidrátokból állnak, ezért molekulaszerkezetük alapján többszörös cukroknak nevezik őket. Tápanyagként és tartalék anyagként fontos szerepet játszanak: energiatartalékot jelentenek, amely a testben tárolódik, és később ismét felhasználható az anyagcserében . Képesek megkötni a vizet, és egyfajta gélt alkotni, továbbá jóllakottságot kelthetnek anélkül, hogy befolyásolnák a vércukorszintet.

Flavonoidok

A flavonoidok az úgynevezett másodlagos növényi anyagok egyik fontos csoportját képezik, melyeknek sokrétű jótékony hatásait még messze nem ismerjük. A növényekben színanyagként fordulnak elő, és in vitro – azaz nem élő szervezetben, hanem laboratóriumi körülmények között – részint antibiotikus tulajdonságokat mutatnak. Védik a kapillárisokat, melyek a finomabb, legkisebb véredényeink, melyek átszövik a szerveinket és az anyagcsere szempontjából nélkülözhetetlenek.

Némelyik flavonoid javítja a vérkeringést , görcsoldó és jótékonyan hat a szív- és érrendszerre. A flavonoidok elősegítik a máj működését, gyulladásgátló hatásúak, és az átmosó és méregtelenítő kezeléseket is segítik. A gyógynövényeken kívül flavonoidok találhatók még a zöldségek és gyümölcsök húsában, héjában.

Cseranyagok

A cseranyagok összehúzó, szárító, gyulladás gátló, antibakteriális, antivirális és méregsemlegesítő hatásúak. Tömörebbé teszik a sejthártyát, ami megakadályozza, hogy a baktériumok behatoljanak a sejtbe, és azt károsítsák. A cseranyagok védik a bőrt és a nyálkahártyát, és elősegítik a vér alvadását. Gátolják az allergiás reakciókért felelős hisztamin nevű hormon felszabadulását. A cseranyagokat tartalmazó növényeket nem szabad nagy adagokban alkalmazni, mivel fokozott gyomorreakciót válthatnak ki, ami rosszulléthez és hányáshoz vezethet.

Forrás: Aruna M. Siewert: Növényi antibiotikumok - A természet titkos fegyverei

A növényi antibiotikumok hatásáról, alkalmazásáról mindent megtudhat kiadónk sikerkönyvéből, amit itt tud megrendelni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra