Akár örökre kékek maradhatunk

Az ezüstoldatot fogyasztók esküsznek rá, hogy a szer távol tartja a fertőzéseket, de azt még ők is elismerik, hogy vigyázni kell vele, mert túladagolás esetén furcsa kékesszürke színt kaphat a bőrük.

A Brown Egyetem tudósai most rájöttek, mi áll az argyria néven is ismert furcsa bőrelváltozás hátterében. Az című tudományos szaklapban megjelent tanulmány szerint ugyanaz a kémiai folyamat a felelős a bőr elszíneződéséért, mint a fekete-fehér fotók előhívásáért. "Ez az első átfogó elméleti modell, ami teljes képet ad az elváltozás kialakulásáról és progressziójáról" - nyilatkozta Robert Hurt, a Brown Egyetem kutatója.

Az ezüstkolloid hívei szerint a fém antibakteriális tulajdonságai miatt a szer megóvhat a különböző betegségektől. Bár nincs bizonyíték, hogy a szer tényleg hatásos, az biztos, hogy ha valaki túl sokat vesz be belőle, akár örök életére kék maradhat.

Hogy kiderüljön, mi áll a folyamat hátterében, Hurt és kollegái ezüstöt adtak különböző kémiai vegyületekhez - így modellezték az emberi gyomor- és bélrendszert -, illetve egy mesterséges emberi bőrszövet-darabot is létrehoztak. A tudósok rájöttek, hogy a gyomorsav megfosztja az ezüstatomokat a legkülső héjon található elektronjuktól és pozitív töltéssel rendelkező ionná, sóvá alakítja őket. Az ezüstion ezek után bekerül a véráramba, végül kicsapódik a bőrfelületen.

A környező elektronok azonnal megkötik a bőrfelületre került ezüstionokat, újra ezüstatomokká alakítva őket. A kémiai átváltozás sötétebb részecskék kialakulásához vezet, ami a bőrt kék színűvé változtatja. A fekete-fehér fotók előhívásakor is hasonló kémiai reakció játszódik le.

A bőrkékségnek egyelőre nincs ismert gyógymódja. Ha nem szeretnénk hátralévő életünket hupikék törpikeként leélni, jobban tesszük, ha inkább elkerüljük ezt a "csodaszert" - javasolják a szakemberek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra