A legjobb természetes hashajtók

A hashajtók lágyítják a székletet, fokozzák a bélmozgásokat, ennek köszönhetően megkönnyítik a salakanyagok távozását szervezetünkből. A hashajtókat nagyon gyakran alkalmazzák a székrekedés enyhítésére, de könnyen hozzájuk lehet szokni. A gyógyszerek helyett következzen néhány természetes megoldás.

Melyek a legjobb természetes hashajtók?

A természetes hashajtók, elsősorban zöldségek és gyümölcsök, főleg a magas rosttartalmuknak köszönhetik, hogy átmozgatják a beleinket és hatékonyabbá teszik a széklet távozását . Ha ezeket esszük, mindenképpen fogyasszunk melléjük elegendő vizet, mert a túl sok rost - különösen, ha nincs hozzászokva a szervezetünk - hasi diszkomfort-érzetet, görcsöket, puffadást és egyéb kellemetlenségeket okozhat.

Lenmaggal segíthetjük az emésztést

A lenmag nemcsak rosttartalmának köszönhetően javítja az emésztésünket, de a benne található "síkosító" anyagok megkönnyítik a széklet formálását és annak eltávolítását a szervezetünkből, emellett omega-3 zsírsavakat is tartalmaznak, amelyek csökkentik a mikroszkopikus gyulladásokat és elősegítik a bélrendszer öngyógyító folyamatait. Keverjünk két evőkanál lenmagot (akár őröltet) egy doboz joghurtba, és ezt együk reggelire vagy vacsorára.

A lenmag nemcsak rosttartalmának köszönhetően javítja az emésztésünket, székrekedés hashajtó természetes gyógymód lenmag útifűmaghéj ricinusolaj
A lenmag nemcsak javítja az emésztésünket

Az aszalt szilva az egyik legnépszerűbb hashajtó

Az egyik legnépszerűbb hashajtó hatású étel az aszalt szilva. Nagyon hatékonyan előzi meg a székrekedést , megkönnyíti a székelést, és abban is segítségünkre lehetnek, hogy a beleket teljesen kiürítsük. Az alkalmazása is igen egyszerű: együnk meg 5-7 szem aszalt szilvát naponta (ügyeljünk arra, hogy a cukortartalma elég magas), vagy igyunk meg egy pohár szilvalevet reggelente. Hasonló hatása van az aszalt fügének is - ezt fogyasztás előtt áztassuk néhány órára vízbe.

Mi a különbség a rendszertelen és a kemény széklet között?

Útifűmaghéjjal a székrekedés ellen

Az útifűmaghéjnak számos pozitív hatása van az emésztésünkre, a rosttartalmának köszönhetően eltelít, megelőzi a hasmenést és a székrekedést, egyes szakemberek szerint segít "leradírozni" a belek falát, így biztosítja azok egészséges működését. A túlzott puffadást és gázképződést is megelőzi. Keverjünk egy teáskanál útifűmaghéjat egy pohár vízbe, és igyuk meg lefekvés előtt. Lehetőleg még egy pohár vizet igyunk meg utána!

Mindig legyen otthon ricinusolaj!

A ricinusolaj segít nedvesen tartani a beleket (akárcsak amikor egy gépet beolajozunk), anélkül, hogy a belek, illetve a széklet folyadékegyensúlyát felborítaná. A székrekedés ugyanis akkor jön létre, amikor a székletből a szervezetünk "visszaveszi" a vizet. A ricinusolaj éppen ezért megkönnyíti a salakanyagok távozását és megelőzi azt, hogy a széklet túl keménnyé váljon.

Azonban csak óvatosan szabad használni, mert ha túl sokat veszünk be belőle, az károsíthatja a bélfalat, az idegeket és az izmokat is. Emellett arra is ügyelni kell, hogy a ricinusolaj néhány gyógyszerrel is kölcsönhatásba léphet. Várandós vagy szoptatós kismamáknak nem javasolt a fogyasztása! Alkalmazása egyszerű: keverjünk el egy teáskanálnyi ricinusolajat egy pohár gyümölcslében, és igyuk meg éhgyomorra.

Alma és körte az egészséges emésztésért

Az alma és a körte nagyon népszerű őszi gyümölcsök, sokféleképpen fogyaszthatóak, emellett tele vannak olyan mikrotápanyagokkal, vitaminokkal, amelyek elősegítik az egészséges emésztést (természetesen számos egyéb pozitív hatásuk is van a szervezetünkre). Az almában például pektin található, ez a rost segít abban, hogy a széklettől könnyebben megszabaduljunk, a körte pedig szorbitolt is tartalmaz, ami széklet nedvességtartalmát növeli. Mindkét gyümölcsnek igen magas a rosttartalma. Fogyasszunk naponta 2-3 szem gyümölcsöt, lehetőleg a héjával együtt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra