Miért hízunk meg télen?

A tél sokak számára az év legrosszabb időszaka. Kevés a napsütés, hideg van, nincs kedvünk semmihez, a környezetünkben valaki folyton meg van fázva, latyakosak az utak, sok a rosszkedvű ember. És ha mindez nem lenne elég, azt is gyakran tapasztaljuk, hogy egyre nehezebben tudjuk begombolni a nadrágunkat, és a ruháink is feszülni kezdenek itt-ott. De mi az oka annak, hogy felszalad ránk pár kiló ezekben a hónapokban?

Kevesebbet vagyunk szabad levegőn

A hőmérséklet csökkenésével együtt a motivációnk is jóval kevesebb lesz arra, hogy elhagyjuk a lakást. Nem csak a szabadtéri mozgást hanyagoljuk el, sokan ilyenkor edzeni, sportolni is ritkábban járnak, és még a napi teendőiket is úgy szervezik, hogy a lehető legkevesebb időt kelljen a lakáson kívül tölteniük. A bent töltött idő jó részét pedig gyakran tévézéssel töltjük, ami sokakat nassolásra csábít - kevesebb mozgás, több evés, és máris felszaladt pár kiló. Éppen ezért télen is érdemes kicsit megerőltetni magunkat, és kimenni, vagy legalábbis ragaszkodni a sportolási rutinunkhoz.

nassolás
A nassolás az egyik legnagyobb veszélyforrás

Ünnepek és bulik

A téli időszak elején sok a karácsonyi parti, vendégség, majd jön a karácsony és a szilveszter a családdal. Ilyenkor nagyon kevesen mondanak nemet a finom falatokra és az alkoholra, ráadásul egy kutatás szerint, ha nagyobb társaságban vagyunk, hajlamosak vagyunk többet enni és inni, mint ha egyedül, vagy szűk körben. A hideg hónapokban tehát az étrendünkre is érdemes egy kis extra figyelmet fordítani, ha nem akarunk meghízni.

Kényeztető ételek és rosszkedv

A hideg időben automatikusan kívánni kezdjük a tartalmas, kényeztető fogásokat, és a téli rosszkedvet is hajlamosak vagyunk édességgel, extra szénhidráttal kompenzálni, ami megint csak nem tesz túl jót a vonalainknak.

Alvásgondok

A tél rejtett egészségi veszélyei Ahogy hidegebbre fordul az időjárás, egyre több veszély fenyegeti az egészségünket. Ezt a megfázások és a szokásos influenzajárványok miatt mindenki triviálisnak tartja. A többségünk azonban nem gondol néhány rejtőzködő veszélyre .

Az enyhe deprimáltsággal alvászavarok is járhatnak, miközben télen sokkal több időt töltünk az ágyban, mint egyébként - de gyakran nem alvással. Ez a két dolog felboríthatja a cirkadián ritmusunkat, aminek következtében a szervezetünk leptint kezd termelni. Ettől a hormontól éhesebbnek érezzük magunkat, nagyobb adagokat fogyasztunk, és így könnyebben szaladnak fel ránk a kilók.

Forrás: prevention.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Tovább szakadozik, a legtöbb helyen csökken is a felhőzet, de maradnak felhős tájak. Az ország nagyobb részén csapadékmentes lesz az éjszaka. Párássá válik a levegő, foltokban köd képződhet. A nyugatias szelet helyenként élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul, de a Dunántúl szélcsendes, derült tájain gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra