Esemény utáni tabletta: csak végszükség esetén!

Előfordulhat olyan helyzet, amikor csak egy megoldás marad: az esemény utáni tabletta. Ám a sürgősségi fogamzásgátlás csak kivételesen, legfeljebb évente kétszer alkalmazható, rendszeresen nem.

Mivel az esemény utáni tabletta hormontartalma igen magas, jelentős megterhelést jelent az így védekező nők szervezetének. A Gesundheitsportal cikkéből kiderül, milyen mellékhatásai lehetnek az utólagos fogamzásgátló tablettának, és pontosan mi is történik, ha egy nő beveszi.

Peteérési kalkulátor Peteérési kalkulátorunk segítségével kiszámolhatja, mely napokon fogamzóképes, illetve az esetleges terhességet mikor lehetséges kimutatni. A kalkulátort ide kattintva érheti el! Ha a kondom megsérül, kiszakad, vagy egyáltalán nem védekezett a pár, még utólag is tehetnek a nem kívánt terhesség ellen. Az esemény utáni tablettát kizárólag orvos írhatja fel. A "sürgősségi fogamzásgátlás" valójában elég időt hagy a védekezésre, hiszen az együttlétet követően három napon belül kell a hatóanyagot a nő szervezetébe juttatni. A tabletta optimális hatását ugyanakkor a közösülést követő 24. óra körül fejti ki. Ha hétvégén történik a "baleset" több kórházban is működik sürgősségi fogamzásgátló ambulancia, ahová be lehet menni receptért.

Mellékhatások: fejfájás, hányinger, cikluszavar

Az esemény utáni tabletta hatására a nő nem elvetél, a gyógyszer a peteérést és a beágyazódást gátolja meg. Ez azt is jelenti, hogy általában nem követi azonnal vérzés, ám mivel a hormontartalom igen magas, a ciklust megzavarhatja. A vérzés szabálytalanná válhat vagy elhúzódhat.

Csak indokolt esetben alkalmazza a sürgősségi fogamzásgátlást

Csak indokolt esetben alkalmazza a sürgősségi fogamzásgátlást

A leggyakoribb mellékhatás a hányinger és a hányás. (Ha a tabletta bevételét követő két órán belül jelentkezik a hányás , újabb adagot tanácsos bevenni, két óra elmúltával azonban már feltehetőleg felszívódott a gyógyszer.) Előfordulhat mellékhatásként fejfájás, illetve szédülés, valamint izomfájdalom is.

A készítményt terhesség gyanúja esetén vagy egy cikluson belül egynél többször tilos bevenni. És nem lehet rendszeresen alkalmazni - kizárólag vészhelyzet esetére szabad tartogatni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra