Miért szőrösödik be a romlott étel?

Biztosan mindenki dobott már ki a hűtőjéből penészes ételt. De elgondolkodtunk már azon valaha, hogy miért alakulnak ki gyapjúra hasonlító bolyhok az étel megpenészedett részén?

"A bolyhok valójában nem mások, mint mikroszkopikus spórák" - mondta a Live Science-nek Megan Biango-Daniels, a Tufts University kutatója. A penészbolyhok megjelenése ugyanis annak a jele, hogy a penészgomba készen áll a szaporodásra.

Nem mindegy, mitől penészes a fal - korábbi cikkünkért kattintson !

A kenyéren képződő zöldes bolyhok, vagy a mandarinon megjelenő fehér, poros réteg a penészgomba életciklusának egy fontos pillanatát jelzik. Ekkor ugyanis a penész arra készül, hogy milliárdnyi spóráját útnak indítsa a nagyvilágba, abban a reményben, hogy egy számukra kedvező környezetben megtelepedve gyorsan fejlődésnek indulnak majd.

A bolyhok valójában mikroszkopikus spórák
A bolyhok valójában mikroszkopikus spórák. Fotó: iStock

De miért bolyhos?

"A spórákat a szél, a levegő szállítja egyik helyről a másikra, ehhez van szükség a bolyhos megjelenésre. A bolyhok gyakorlatilag repülőkészülékként szolgálnak, amellyel a spórák messzire elutazhatnak. Hasonlóképpen, mint a pitypang esetében. A pitypang magjait is a fehér gyapjúszerű bóbiták szállítják messzire a szél segítségével" - magyarázta Biango-Daniels.

Veszélyesek a penészbolyhok?

Az esetek többségében nem. Becslések szerint körülbelül 2,2-3,3 millió gombafaj él a világon, ezek közül pedig csak néhány okozhat problémát. Vannak például gombafajok, melyek úgynevezett mikotoxinokat termeknek, hogy meggátolják a többi mikroorganizmus növekedését. A mikotoxinok mérgező anyagok, melyek mind a növényi, mind az állati és emberi sejtekre is toxikusak. De a mikotoxinok is leginkább a legyengült immunrendszerű embereket betegíthetik meg.

Penészes ételek: kidobjuk vagy ne?

A nagy kérdés tehát az, hogy kidobjuk-e a hűtő hátuljában meghúzódó penészes sajtot, vagy egyszerűen kaparjuk le róla a zöld bolyhokat, és fogyaszthatjuk is?

Biango-Daniels szerint az ilyen esetekben nem is biztos, hogy a penész a legnagyobb probléma. Ha egy étel megpenészedik a hűtőben, az annak a jele, hogy túl sok ideje tároljuk már. Ha pedig túl sok ideje tároljuk, akkor könnyen megeshet, hogy nemcsak a rajta megtelepedett penészgomba okozhat egészségügyi problémát, hanem a benne lévő, szabad szemmel nem látható különféle vírusok és baktériumok is.

A szakértő éppen ezért azt tanácsolja, hogy ha penészt látunk egy olyan ételen, amin egyébként nem kellene, hogy legyen, akkor a legjobb, ha nem fogyasztjuk el, hanem kidobjuk a kukába.

Forrás: livescience.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra