Jobban érezzük magunkat vidéken

Sokan álmodozunk arról, hogy a várost magunk mögött hagyva a vidék nyugalmát és békéjét élvezhessük. A legújabb kutatás szerint ez nem véletlen - az agyunk utasít erre bennünket.

Az a forgalmas városképekkel járó rengeteg ingert .

Elméletük igazolására a kutatók önkénteseket csatlakoztattak MR készülékhez, majd nagyvárosokat illetve vidéki tájakat ábrázoló képeket mutattak nekik. Amikor a vidéki tájak tűntek fel a képernyőn, az alanyok agyának ún. limbikus területe aktiválódott. Ez a terület a nyugalom és a béke érzésével hozható összefüggésbe, és ez az az agyi terület, ami a majmokban és a főemlősökben is megtalálható.

Amikor azonban nagyvárosok és forgalmas utcák képeit mutatták a résztvevőknek, a vizuális komplexitással kapcsolatos agyi terület, a nyakszirti (occipitalis) lebenyben lévő vizuális kéreg aktiválódott, melynek következtében az agy elemezni kezdte a képet, megpróbálta értelmezni és feldolgozni a látottakat. Ez az információ-feldolgozás azonban zavartsághoz és szorongáshoz vezethet.

Vidéken jobban érezzük magunkat

Ezek még csak előzetes eredmények, de a kutatók azt tervezik, hogy tovább tesztelik elméletüket, hogy meghatározhassák, pontosan miért következik be ez a jelenség.

Dr. Ian Frampton, az Exeteri Egyetem pszichológusa a The Independent napilapnak így nyilatkozott: "Amikor városias környezet képét látjuk, az agyunk sok feldolgozási folyamatot végez, mert nem tudja, milyen környezetről van szó. Nincs azonnali természetes válasza rá, ezért kell ilyen sokat dolgoznia."

Az emberi agy hozzávetőlegesen másfél kilogramm súlyú, vagyis a testsúly egyötvened része. Tizenegymilliárd sejt alkotja. Tízmilliárd neuron és gliasejtek milliárdjai biztosítják működését. Az agy három részből áll. Az elő- (prosencephalon), az utó- (rhombencephalon) és a középagyból (mesencephalon). A gerincvelőből fejlődött ki a középagy, ebből pedig az utó- és az előagy. A törzsfejlődés során az előagy térfogata fokozatosan nőtt, s döntően az agykérget alkotó sejtekből áll. Ez az agy legtömegesebb része, melyet egy mély (hosszanti) barázda két féltekére oszt, és amely egyenként további négy lebenyre tagolódik. Valószínűleg az előagyban foglalnak helyet a gondolkodásért és az emlékezetért felelős agyterületek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra