A paradicsomot ezért nem kell hűtőbe tenni

Sokan úgy tartják, hogy a paradicsomot nem szabad hűtőbe tenni, mert elveszíti a zamatát. De vajon mennyi igazság rejlik ebben?

Hogyan okozott több embernél is ólommérgezést a paradicsom néhány évszázaddal ezelőtt? Részletek itt.

"A hűtés valóban csökkenti az ízanyagok mennyiségét a paradicsomban, méghozzá akár 65 százalékkal is" - írja az Index a Floridai Egyetem kutatóinak egy korábbi tanulmányára hivatkozva. Ennek hátterét leegyszerűsítve az adja, hogy a trópusokról származó paradicsom nem mondható hidegkedvelő növénynek, néhány száz génje pedig nemes egyszerűséggel kikapcsol, ha túlzottan hűvös környezetbe kerül. A tesztek alapján mindez 12 Celsius-fok alatt indul be.

Csupán részben igaz, hogy a paradicsomot nem érdemes hűtőben tárolni
Csupán részben igaz, hogy a paradicsomot nem érdemes hűtőben tárolni

Fontos azonban, hogy a folyamatot vissza lehet fordítani, ha a paradicsomot újra megfelelő hőmérsékletű helyre tesszük. Ilyenkor az érintett gének ismét működésbe lépnek, ezáltal a zöldség visszanyeri az ízéhez szükséges enzimei termelődését. A kutatások alapján úgy tűnik, három nap elteltével még nem késő, hogy kivegyük a paradicsomot a hűtőből, hogy aztán egy napig szobahőmérsékleten tárolva újfent maradéktalanul élvezhessük eredeti gasztronómiai minőségét. Egy hét után viszont már felesleges hasonlóban reménykedni.

Nyilván akadnak egyéb körülmények, amelyek befolyásolhatják a végeredményt, hiszen például a zöldségeket gyakran eleve hűtött állapotban vásároljuk meg az élelmiszerüzletekben. Ráadásul a melegebb hónapokban otthonunk beltéri hőmérséklete sem feltétlenül hozza a stabil 20 fokot, márpedig a hőség ugyancsak káros a paradicsom minőségére. Ettől függetlenül összességében kijelenthető, hogy jobb megoldás híján nyugodtan betehetjük pár napra a hűtőbe, de fogyasztás előtt adjunk neki időt szobahőmérsékleten a regenerálódásra.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra