Nehezen ismerjük fel az álhíreket

Bár egyre több forrásból tájékozódhatunk, ezzel együtt egyre nehezebb kiszűrni a hiteles tartalmakat is. Az egészségügy tematikájában különösen sok álhírbe futhatunk bele, ami egy friss kutatás szerint komoly gondot okoz a magyaroknak.

A magyarok többségének problémát okoz megítélni, mennyire megbízhatóak a médiából érkező, betegségekkel kapcsolatos információk, ötödüknek gondot okoz továbbá hiteles információt találni a szükséges szűrővizsgálatokkal és védőoltásokkal kapcsolatban - derül ki az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének ( AIPM ) megbízásából végzett országos, reprezentatív kutatásból. A kutatás eredményei ismét rávilágítottak, hogy az egészségértés fejlesztése az egészségügy összes szereplője számára értéket teremt. Az idén ötödik alkalommal meghirdetett, több mint kétmillió forint összdíjazású Nekem Szól! Egészségértés Díj pályázatra október 22-ig lehet nevezni a nekemszol.hu honlapon.

Sok az egészségügyi tévhit

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) országos reprezentatív kutatásának eredményei szerint a magyarok többségének, több mint 62 százalékának nehezére esik eldönteni, hogy a médiából szerzett, betegségekkel kapcsolatos információk megbízhatóak-e: a válaszadók mindössze 3,2 százaléka gondolja úgy, hogy nagyon könnyű egy egészséggel kapcsolatos információ hitelességét eldönteni. Mindez egy világjárvány idején pedig számos kockázatot hordoz magában.

A magyarok többségének nem könnyű eldönteni, hogy megbízható-e egy egészségügyi hír.
A magyarok többségének nem könnyű eldönteni, hogy megbízható-e egy egészségügyi hír. A fotó illusztráció, forrás: Getty Images

Dr. Holchacker Péter, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatója a kutatás eredményei kapcsán elmondta: ma már nagyon sokféle forrásból tájékozódunk betegségeinkről, ezért még fontosabb, hogy meg tudjuk ítélni egy-egy forrás hitelességét, valamint értsük és megfelelően felhasználjuk a talált vagy kapott információt. A mindennapjainkat alapvetően meghatározó koronavírus-járvány is rávilágított, hogy a hiteles, közérthető, egészséggel kapcsolatos kommunikáció elengedhetetlen az egészségünk megőrzése érdekében - emelte ki Dr. Holchacker Péter.

A válaszadók nehezen ítélik meg, hogy hiteles forrásból származik-e az információ.
A válaszadók nehezen ítélik meg, hogy hiteles forrásból származik-e az információ. Forrás: AIPM

A kutatás arra is rávilágított, hogy a megkérdezettek több mint ötödének (21,4 százalék) gondot okoz információt találni az életkoruk vagy meglévő rizikófaktoraik alapján számukra szükséges, illetve ajánlott szűrővizsgálatokkal és védőoltásokkal kapcsolatban.

Az egészségértés képességének fejlesztését támogató kezdeményezéseket díjazza az AIPM által gondozott Nekem Szól! Egészségértés Díj pályázat, mely a legsikeresebb, egészségértést fejlesztő hazai programokat kívánja feltérképezni, díjazni, és a szélesebb közvélemény számára bemutatni.

Miért különösen fontos a jelenlegi helyzetben az egészségértés fejlesztése, és miért érdemes pályázni? A 2020-as zsűri tagjaival készített videóból kiderül!

Az idén ötödik alkalommal meghirdetett, több mint kétmillió forintos összdíjazású pályázatra október 22-ig lehet nevezni a nekemszol.hu honlapon keresztül, ahol a zsűri által kiválasztott legjobb 10 pályaműről a közönség is szavazhat. A legtöbb voksot begyűjtő projektet közönségdíjjal honorálják a zsűri által odaítélt díjak mellett, míg az "Egészségértés - Fókuszban a család" témában különdíjat osztanak. Mindemellett a beérkezett pályaművek közül a legjobb hiteles egészségügyi felvilágosítással foglalkozó digitális projektet a Nekem Szól! Egészségértés Díj stratégiai partnere, a Hiteles Egészség-kommunikációért Egyesület bruttó 100 000 forint összegű különdíjjal jutalmazza.

A különdíj kapcsán Matics Katalin, az Egyesület ügyvezetői alelnöke, a Nekem Szól! Egészségértés Díj korábbi zsűritagja elmondta: "Valljuk, hogy mind a betegek, mind az egészségügyben dolgozók érdeke, hogy az interneten fellelhető egészségügyi információk átláthatóbbak legyenek, mert az segíti a betegek hatékonyabb önmenedzselését, az egészségtudatosságot, és jelentős terhet és felelősséget vesz le az egészségügy válláról. Éppen ezért tartjuk kiemelten fontosnak, hogy támogassuk azokat a digitális megoldásokat, melyek megfelelnek az EgészségKommandó szempontrendszerének, azaz átláthatóak és szakmailag korrekt felvilágosítást nyújtanak" - hangsúlyozta az alelnök.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra