Rendszeresen sportol? Szüksége van a magnéziumra!

Azzal sokan - különösen a rendszeresen sportolók - tisztában vannak, hogy a magnéziumhiány izomgörcsökkel és izomgyengeséggel járhat együtt, ám azt már jóval kevesebben tudják, hogy megfelelő magnézium-bevitel még a teljesítményt is fokozhatja!

A magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyag a szervezetünkben, közel 300 különböző folyamat megfelelő működéséhez szükséges. Tisztában vannak ezzel azok is, akik rendszeresen sportolnak, mozognak - hiszen a magnéziumhiány (mely az emberek közel háromnegyedét érinti kisebb-nagyobb mértékben) izomgörcsöket, izomgyengeséget, akaratlan izom-összehúzódásokat vagy éppen fáradékonyságot okozhat.

Kalkulátorunk segítségével kiszámolhatja, mennyi magnéziumot kell bevinnie szervezetébe naponta, hogy egészséges maradjon! A kalkulátorért kattintson ide! Ugyanakkor a magnézium elengedhetetlen az izmok, az ízületek és a csontok, valamint az ezek összehangolt működéséért felelős idegek hatékonyságához. Az egyik legfontosabb feladata a magnéziumnak az adenozin-trifoszfát (ATP) metabolizmusában való részvétel: ez a vegyület a szervezet energiaellátásáért felelős - erre pedig komoly fizikai igénybevétel esetén igencsak szükségünk van!

A megfelelő magnézium-bevitel, illetve a magnéziumpótlás azonban ennél jóval többet tehet a sportolókért: nemcsak a hiány miatt fellépő kellemetlen tünetek ellen hatásos, de növelheti a teljesítményt és hatékonyabbá teheti az edzéseket.

Ha elegendő magnézium jut a szervezetünkbe, akkor a sejtek oxigénellátása, oxigénfelhasználása is optimalizálódik, javul az anyagcsere és jobb lesz a kitartásunk is. Ezt több tudományos kutatással is bizonyították az elmúlt évtizedekben: ha a sportolók elég magnéziumhoz jutottak (akár az étrendjükön, akár táplálékkiegészítőkön keresztül), akkor csökkent a terhelés alatti szívritmusuk és a lélegzetvételeik száma, a nagyobb erőkifejtést igénylő feladatokban pedig jobban teljesítettek.

Magnézium: sportolóknak kötelező!

A legújabb tudományos eredmények szerint a korai öregedés és bizonyos daganatos betegségek, de már közvetlenül is edzés után lehet az oxidatív stressz és a gyulladás tüneteit érzékelni. Nem más ez, mint az izmok és ízületek merevsége, fájdalma, érzékenysége.

Mivel a testedzés során - elsősorban az izzadással - meglehetősen sok ásványi anyagot veszíthetünk, a nem kielégítő táplálkozás mellett ez tovább fokozhatja a magnéziumhiányt a szervezetünkben. Így már az edzések alatt fáradtabbnak, gyengébbnek érezhetjük magunkat, nehezebben koncentrálunk és az izmaink sem működnek úgy, ahogyan azt elvárnánk tőlük. Éppen ezért a rendszeresen sportolóknak, az atlétáknak vagy a fizikai munkát végzőknek nemcsak az étrendjükön, de magnéziumkészítményeken keresztül egyaránt érdemes a magnéziumot pótolni! Erre nemcsak a sötétzöld, leveles zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonák és a hüvelyesek lehetnek alkalmasak, hanem a bizonyítottan jó felszívódású magnéziumot használó magnéziumkészítmények is!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra