Megfejtették az intervall edzés titkát

A magas intenzitású, úgynevezett intervall edzés népszerűvé vált az utóbbi időben. Aki kipróbálta, tudja, hogy akár félpercnyi intenzív erőfeszítéssel járó mozgás rendszeres ismétlése is javítja az erőnlétünket. De miért van ez így? A kérdésre választ kapunk a svédországi Karolinska Institute kutatásából.

Az intervall edzés azt jelenti, hogy intenzív mozgást végzünk kifejezetten rövid ideig, majd pihenünk, és ezeket az intervallumokat ismételjük. Például egy futó 30 másodpercig sprintel, majd kocog vagy akár gyalogol 1 percig, utána ismét sprintel 30 másodpercig, és így tovább.

A tapasztalat azt mutatja, hogy ez az edzési mód eredményesebb, mintha kiegyensúlyozottan terhelnénk hosszabb időn át magunkat. A legtöbb edzésterv tartalmaz ilyen típusú, az izmokat különösen fejlesztő alkalmakat.

A kutatók azonban mindmáig kevéssé értették, hogy hogyan lehetséges az, hogy egy kis mennyiségű aktivitásnak ugyanolyan, sőt jobb hatása van az izmokra, mint a hosszan, kitartóan végzett közepes intenzitású mozgásnak. A svéd Karonlinska Institute kutatói azt találták, hogy a jelenség magyarázata abban rejlik, hogy ilyen edzésekkor több mitokondrium jön létre a sejtekben. A mitokondriumnak a sejt anyagcseréjében van kiemelkedő szerepe, a sejt "akkumulátorának" is szokták nevezni. Ha tehát az izomsejtekben több a mitokondrium, akkor jobb a teljesítőképessége.

A kutatásban önkénteseket kértek arra, hogy egymás után hatszor 30 másodpercet kerékpározzanak tiszta erőbedobással. Az edzés előtt és után szövetmintát vettek tőlük; ebből pedig egyértelműen kiderült az intenzív mozgás jótékony hatása az izomszövetre.

A kis mennyiségű mozgásnak is ugyanolyan jó hatása van

A kis mennyiségű mozgásnak is ugyanolyan jó hatása van "A vizsgálatunk kimutatta, hogy mindössze három percnyi intenzív mozgás elkezdi lebontani a kalciumcsatornákat az izomsejtekben" - mondta el Hakan Westerblad professzor, a kutatás vezetője. "Ez pedig hosszú távú változást hoz abban, hogy a sejt hogyan kezeli a kalciumot - ami kiváló példája az alkalmazkodásnak, akárcsak az új mitokondriumok létrejötte."

A kutatók azt is észrevették, hogy különböző antioxidánsok, mint az E-, illetve a C-vitamin blokkolják ezt a hatást. Ezek az antioxidánsok tehát csökkentik az edzés hatékonyságát.

A kutatás eredményeit a PNAS szakmai folyóiratban publikálták.

Forrás: The Telegraph

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra