80 évesen sem késő ezt elkezdeni

Jó hír azoknak a mozgásszegény életmódot élőknek, akik hajlandóak ezen változtani: egy friss kutatás szerint akkor is érezhetjük a testmozgás jótékony hatásait, ha akár évtizedekig nem edzettünk rendszeresen.

Azok a 70-es és 80-as éveikben lévő férfiak, akik korábban sosem sportoltak rendszeresen, ugyanúgy képesek izmot építeni, mint azok a hasonló korúak, akik egész életükben edzettek és a saját sportágukon belül még mindig jól teljesítenek - állapította meg egy brit kutatás . A szakemberek mindkét csoporton izombiopsziát végeztek 48 órával egy szimpla, géppel végzett súlyzós edzés előtt, majd az edzés után is. Edzés közben izotópmérőt is viseltek az alanyok, amellyel mérni tudták, hogyan dolgozzák fel az izmaik a fehérjét. A kutatók arra számítottak, hogy a rutinos sportolók izmai edzés közben hatékonyabban épülnek majd, de meglepő módon nem volt különbség a két csoport eredményei között.

sportolás, testmozgás, 80 felett, sportolás időskorban, mozgásszegény életmód veszélyei,
80 évesen sem késő elkezdeni a sportolást. Fotó: iStock

Sosincs késő

"A tanulmányunkból világosan kiderült: nem számít, hogy valaki rendszeresen sportolt-e egész életében, vagy sem, mert akármilyen korban is kezdi el a mozgást, mindenképpen számíthat a pozitív hatásaira" - mondta Leigh Breen mozgásfiziológiai- és anyagcsere szakember, a kutatás vezetője. "Az egész test egészségének szempontjából nyilván az a legelőnyösebb, ha valaki hosszú távon építi be az életébe a rendszeres edzéseket. De ha csak az élete kései szakaszában dönt úgy, hogy életmódot vált és sportolni kezd, az is segíthet késleltetni a test öregedéssel járó általános leépülését, illetve a korral jelentkező izomgyengeséget is" - tette hozzá.

Az otthoni edzés előnyei és buktatói - részletek itt!

A szakember szerint a jelenlegi általános ajánlások az idősek izomerősítésével kapcsolatban meglehetősen homályosan fogalmaznak. Szükség lenne egy specifikusabb iránymutatásra azzal kapcsolatban, hogy az egyének hogyan erősíthetik az izmaikat olyan gyakorlatokkal, amelyeket akár otthon is el tudnak végezni. Számba kellene venni azt is, hogy az olyan otthon végezhető tevékenységek, mint a kertészkedés, a felfelé és lefelé lépcsőzés, vagy éppen a bevásárlószatyrok cipelése hogyan használhatók kifejezetten izomépítésre.

A mozgásszegény életmód hatása

A hosszan tartó inaktivitás, illetve az öregedés hatására csökken a testben az izomszövet mennyisége. Az izom egyben fehérjeraktár is, és a működés hiánya miatt a test az izomban folyó lebontó-építő folyamatok egyensúlyát a lebontás felé billenti. Ilyenkor a test egyre inkább elveszíti a tartását, az izomtömeg szemmel láthatóan lecsökken, és ezáltal a fizikai erő is mérséklődik. Ezzel szemben megnő a sérülésveszély és a reakcióidő, az izommennyiség csökkenésével együtt pedig gyakran nőni kezd a testzsír mennyisége.

Mindezek azonban nemcsak a balesetekre hajlamosítanak, hanem szív- és érrendszeri betegségekre is. Éppen ezért érdemes idősebb korban tudatosan időt fordítani a testmozgásra, különösen az izomépítésre, illetve az izmok és az ízületek rugalmasságának, mozgástartományának megőrzésére és fejlesztésére.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra