Miért nem látni kék tűzijátékot?

Bár nem túl környezetbarát és az állatvilágra sincs jó hatással, augusztus 20-át, az államalapítás ünnepét minden évben grandiózus tűzijáték zárja. Az eget vörös, smaragd és ezüst színű fények borítják be, az közönség pedig szájtátva figyeli a showt. De elgondolkoztunk már valaha is azon, hogy kék színű tűzijátékot miért csak ritkán látunk?

Annak, hogy miért látni relatív kevésszer kék színű tűzijátékot , technikai oka van: a vörös, narancs, zöld vagy ezüst színekhez képest a kék szín előállításánál stabilitási problémák léphetnek fel. De kezdjük is a legelején.

Miért nem látni soha kék tűzijátékot?
Miért nem látni kék tűzijátékot? Fotó: iStock

Miből áll a tűzijáték?

A tűzijáték előállításához négy alapvető hozzávalóra van szükség: robbanóanyagra, ami általában lőpor; a tűzijáték színét adó fémsókra, vegyületekre; gyújtózsinorra és ragasztóra, ami az egészet összetartja. Az összetevők egy tűzijáték bombába kerülnek, amit aztán kilőnek az égbe. Amint a levegőben a gyújtózsinór elég, a lőpor begyullad és felrobban. A robbanás hőjétől az égbolton a különböző fémsók elégnek és összetevőikre bomlanak, fématomok gerjesztődnek, végül pedig a gerjesztés során kapott energia fényként sugározódik ki és színként jelenik meg. Minél magasabb hőfokon égnek el a fémsók, annál világosabb és intenzívebb szín fog létrejönni. Ám a hőfoknak is van egy felső határa, ugyanis ha túl magas a hőmérséklet, akkor a molekulák egyszerűen lebomlanak és elmarad a színfestés. És itt kezdődik a kék szín problémája is.

Egyes vegyületek stabilabbak a többinél. Míg például a kárminvörös színt adó stroncium-klorid akár 815 fokos hőt is kibír, addig a kék színért felelős réz-klorid sokkal instabilabb. Amint a réz-klorid eléri a gerjesztéshez szükséges megfelelő hőfokot, tehát a minimum 537 celsiust, a színsugárzás helyett egyszerűen el kezd lebomlani. Az anyag instabilitása tehát az oka annak, hogy a legtöbb esetben maximum halvány kék tűzijáték előállítására van lehetőség, de ez is általában csak akkor valósítható meg, ha a közönség relatív közel van a kilövéshez, így a szín is jobban látható.

A tűzijáték ezért káros - részletek !

Érdekesség, hogy kék szín eléréséhez korábban arzént használtak, ám érthető okokból kifolyólag ezt a mérgező vegyületet egy idő után kivonták a forgalomból.

Forrás: businessinsider.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, nyugati szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra