5 tény a hegekről

Az alábbiakban 5 gyakran hallott tévhitet gyűjtöttünk össze, amelyekről nem csak azt érdemes tudni, hogy hamisak, hanem azt is, hogy miért.

1. A sebeinket nem szabad lefedni, gyorsabban gyógyulnak ugyanis akkor, ha levegőt kapnak.

HAMIS! Ha egy friss sérülést "lélegezni" hagyunk, az meg is kétszerezheti a gyógyulási időt. A sebeinket enyhén nedves állapotban kell tartani ÉS le kell fedni őket, hogy gyorsabban gyógyulhassanak. A nedvesség hatására nem formálódik hegkeményedés, ami jó, mert ez akadályozná a szövetfejlődést. Vazelinnel például jól lehet sebeket nedvesebben tartani.

2. A hegek napsütés hatására sokkal jobban "beolvadnak" a környező bőrbe.

HAMIS! A hegszövet sokkal érzékenyebb a napra, akár még meg is éghet. Az ultraibolya sugárzás szintén lassítja a gyógyulást, mivel ez hatással van a kollagéntermelődésre. A begyógyult sebeket tanácsos mindig lekennünk egy SPF 15-ös vagy magasabb fényvédő faktorú naptejjel.

Horzsolások, sebek, vágások: így lássa el őket profi módon!

3. A vágásokat nem kell hidrogén-peroxiddal fertőtlenítenünk

IGAZ! Ugyan a hidrogén-peroxid végez a baktériumokkal, ezzel egyidőben elpusztítja a fehérvérsejteket is, amelyek a sebgyógyulásban vennének részt, tehát a hidrogén-peroxid használata lassítja a természetes gyógyulási folyamatot. Sérüléseinket tiszta vízzel öblítsük ki - a szappan és az alkohol ugyanis irritálná ezeket. Ha nem tudjuk eltávolítani a sebben maradt szennyeződést alkohollal sterizált csipesszel sem, látogassunk el egy doktorhoz. A sebek alapos kitisztítása ugyanis csökkenti mind a fertőzés, mind pedig a hegesedés kockázatát.

5 tény a hegekről - Hogyan kerülhetjük el a hegesedést?

A sérüléseket mindig tiszta vízzel öblítsük k. Fotó: iStock

4. Az E-vitamin nem mérsékli a hegesedést

IGAZ! Kutatások már rámutattak arra, hogy az E-vitamin lassítja a gyógyulási folyamatot és allergiás reakciókat is okozhat az azokra hajlamosaknál. A hagymákból készített sebgyógyító krémek segíthetnek: az ilyennel kezelt sebek 6 hét eltelte után sokkal kevésbé észrevehetőek.

5. Ha már van egy hegünk, az ott is marad örökre

HAMIS! Régebbi hegeinken lézeres vagy sebészi úton is lehet javítani, igaz, a legjobb módszer az, ha ezeket a sebesülés utáni 6-8 héten belül kezeljük a megfelelő, feljebb is említett módokon.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra