Sok ülés így betegít meg

Sokat ülünk, általában rossz széken és rossz tartással. Fáj a hátunk, a derekunk, elmerevednek az izmaink, egy idő után aztán kialakulnak a mozgásszervi betegségek. Ne várjuk meg, hogy baj legyen: álljunk fel a székből!

Talán nincs mindenki tisztában vele, hogy aki napi több órát rossz tartással, rossz székben ül, a porckorongokat jóval nagyobb terhelésnek teszi ki, mintha ezt az időt állással vagy a járással töltötte volna. Olyan mozgásszervi betegségek alakulhatnak így ki, mint a meszesedés, vagy a porckoronsérv, de az izmok és a szalagok is megsínylik az ülőmunkát. Fájdalmas elváltozások alakulhatnak ki a már említett terhelés miatt, elégtelenné válik a szövetek keringése és anyagcseréje. Mindez veszélyezteti a porcfelszínek, az ízületi szalagok, a csonthártya épségét, kialakulnak a degeneratív elváltozások.

Leszakad a derekam!

A leggyakoribb civilizációs betegség a derékfájás. A felnőttek - vagyis a 18 éven felüliek - kilencven százaléka szenved élete során legalább egy hétig tartó derékfájásban. S még egy aggasztó adat: a hazai statisztika szerint a derékfájás a harmadik a rokkantságot okozó betegségek rangsorában. Bár e szinte mindenkit elérő fájdalomnak sokféle oka lehet, de a helytelen tartás, az ülő és mozgásszegény életmód szinte biztosan megismertet minket a "leszakad a derekam" fájdalmas, életminőséget romboló érzésével.

Ülőmunka
Ülőmunka esetén álljunk fel naponta többször és mozgassuk át testünket.

Összelapuló porckorongok

A gerinccsigolyáink közötti porckorongok húszéves korunk után vizet veszítenek, fokozatosan összelapulnak, így azok az ízületek, amelyek összekötik a csigolyákat instabillá, lazává válnak, olyanok lesznek, akár a kibicsakló boka. Ha nem mozgunk rendszeresen, tovább rontjuk a helyzetet, hiszen nem alakul ki megfelelő izomzat, ami megfelelőn tartaná, stabilizálná a normális gerincgörbületet.

Az ülőmunkának komoly negatív hatásai lehetnek testünkre és lelki egészségünkre is. Mit tehetünk, hogy csökkentsük ezeket?

Mozogni muszáj!

Egy ideje úgy érezzük, bárhogy is helyezkedünk a széken, nem találjuk meg a kényelmes pozíciót? Akkor bizony megkaptuk az első figyelmeztető jelzést, hogy nem odázható tovább a rendszeres testmozgás.

Ha a munkahelyünkön vagyunk, s azt érezzük, feszessé válnak a nyak-, váll- és hátizmaink, álljunk fel, mozogjunk kicsit, próbáljuk átmozgatni, nyújtani az ízületeinket, izmainkat. Ez azonban természetesen csak átmeneti enyhülést hoz és nem váltja ki a rendszeres edzést. Az időhiányra való hivatkozás rossz indok: találhatunk olyan mozgásformákat, amelyek a legszorosabb napirendbe is beleférnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra