Döbbenetes számok a magyarok szexuális életéről

A 16-25 év közötti fiatalok harmada heti rendszerességgel él nemi életet, ennek ellenére a korosztály negyede még soha nem használt semmilyen fogamzásgátló módszert. A szülők általában inkább nem feszegetik ezt a kínos témát, az iskolai felvilágosítás pedig elégtelen, ha egyáltalán van.

Évek óta masszívan nő a nemi betegek száma Magyarországon. Az Országos Epidemiológiai Központ jelentése szerint 2010 óta közel másfélszeresére emelkedett a gonorrhoea előfordulása, a szifilisz pedig ugyanezt a növekedést egyetlen év alatt megugrotta, tavalyhoz képest közel 50 százalékkal nőtt a regisztrált esetek száma. A szakemberek a felelőtlen szexuális életet tartják a riasztó statisztikák első számú felelősének: az emberek kevésbé tartanak ezektől a betegségektől, mint régen, így nem is védekeznek ellenük megfelelően. Mivel a szifilisz hetekig lappanghat, a beteg sokáig nem is tud érintettségéről, és tovább fertőz. Épp ezek az akut stádiumban lévők felelősek a megbetegedések ugrásszerű terjedéséért.

A korosztály negyede sosem védekezik

Ezt a feltételezést erősíti meg az NRC 2016 májusában készített kutatása is, amely a 16 és 25 év közötti fiatalok szexuális szokásait vette górcső alá. A felmérés eredményei szerint minden harmadik megkérdezett fiatal legalább hetente egyszer él nemi életet, ennek ellenére a korosztály egynegyede még soha nem használt semmilyen fogamzásgátló módszert. Az első együttlétnél a válaszadók fele azért nem védekezett, mert nem gondolta, hogy szükség lenne rá, minden tizedik pedig nem tudta, hogy milyen eszközök állnak a rendelkezésére. Hiába bővül tehát folyamatosan a fogamzásgátló módszerek eszköztára, a fiatalok egyre kevésbé élnek vele.

A sürgősségi fogamzásgátláshoz akkor lehet folyamodni, ha a szexuális együttlét során a pár nem védekezett megfelelően a nem kívánt terhesség ellen, pedig a gyermekvállalás még nem aktuális. Miért jó ez a módszer, és mik a veszélyei? Cikkünkből kiderül !

A felelőtlen viselkedés hátterében a szülői támogatás hiánya és a nem megfelelő felvilágosítás áll - mondta el a téma kapcsán tartott sajtóbeszélgetésen Dr. Szőnyi György szülész-nőgyógyász szakorvos, a Szülészeti-Nőgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság elnöke. "Sokszor szembesülök azzal, hogy a fiatalok egyáltalán nem tudják, hogy milyen eszközök közül választhatnak. Pedig ma már léteznek olyan alacsony hormontartalmú módszerek, amelyek hosszútávú védelmet nyújtanak, és nem törik meg az intim pillanatokat, mint adott esetben egy óvszer felhelyezése. A hüvelygyűrű például kíméletesen, a tápcsatornát és a májat kikerülve fejti ki a hatását, és csak havonta egyszer kell felhelyezni" - mondta el a szakorvos.

Ha a szülő és az iskola hallgat, beszél a pornó

Séllei Györgyi szexedukátor, az Ars Erotica alapítvány munkatársa szerint a fiatal sokszor egyedül marad számos megválaszolatlan kérdésével a szex témakörében. A szülők ugyanis struccpolitikát folytatnak, úgy gondolják, a gyermekük még sokáig nem lesz érintett a kérdésben, így fel sem hozzák témát előtte. Tízből csupán egy szülő támogatja anyagilag gyermeke fogamzásgátlását, holott a gyermeknek erre sokszor nincs is elegendő pénze. Az iskolai szexuális felvilágosítások pedig túlnyomórészt csak papíron léteznek, elhanyagolható azoknak az intézményeknek a száma, amely tényleges tudást ad át a gyermekeknek. Volt olyan budapesti iskola, amely a felvilágosító csomagból kiszedte az óvszert, mert félt, hogy botrányt keltene a szülők körében. Az ilyen prűd gondolkodás azonban oda vezet, hogy a fiatalnak az interneten terjedő, szexualitásról a legtöbbször torz képet festő videók alapján kell "tájékozódnia".

A fiatalok negyede még soha nem használt semmilyen fogamzásgátló módszert

Bár a fogamzásgátló eszközök nagy választéka áll rendelkezésre üzletekben, egy tizenéves kis valószínűséggel veszi a bátorságot, hogy besétáljon a boltba és maga vásároljon egy adag gumi óvszert - emelte ki a szexedukátor. A válaszadók csaknem fele semmilyen módon nem védekezett az első együttlétnél, közülük minden második azért, mert nem gondolta, hogy szükség lenne rá. A statisztikák alapján az iskolázottság és a védekezéssel kapcsolatos tájékozottság között is szoros a kapcsolat: míg az alapfokú végzettségűek 65 százaléka nem védekezik első alkalommal, addig a felsőfokú végzettségűek 82 százaléka igen.

A fenti számok tükrében talán nem is meglepő, hogy az elmúlt egy évben minden tizedik fiatalnak szüksége volt sürgősségi fogamzásgátlásra , a 19 éven aluliak körében pedig csaknem minden második terhesség abortusszal végződik. Dr. Szőnyi György óva intette a fiatalokat, hogy az esemény utáni tablettára megbízható mentsvárként tekintsenek, ez ugyanis egyrészt nem jelent biztos védelmet a terhesség ellen, másrészt pedig egy olyan hormonlöketet jelent, amely az egész szervezetet megviseli. Ezzel szemben a mai fogamzásgátló tablettákban már közel sincsen akkora hormontartalom, mint a '60-as években alkalmazott szerekben, a hüvelygyűrűben pedig feleannyi ösztrogénszármazék van, mint a legtöbb tablettában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra