A fejfájás csillapítása: az eredeti okot kell kezelni

A fejfájásoknak azt a típusát, amikor a fájdalmat egyéb betegség vagy körülmény okozza, szekunder fejfájásnak nevezzük. Csillapításának legfontosabb lépése, hogy megtudjuk a pontos kiváltó okot.

A fejfájásnak ezt a típusát okozhatja szervi betegség, sérülés, túl sok fájdalomcsillapító gyógyszer bevétele, de akár stresszes életmód vagy időjárási front is.

A fejfájás és típusai A lakosság 90 százalékának van esetenként fejfájása és 40-50 százaléka rendszeresen szenved miatta. A kísérő tünetek, mint a hányinger, szédülés, egyensúlyozási problémák, fáradtság, látás- és beszédzavarok csak tovább fokozzák a beteg gyötrelmét. Kattintson!

A diagnózis mindenek előtt

Abban az esetben, ha úgy kezd el fájni a fejünk, hogy előtte nem voltak fejfájós rohamaink, érdemes orvoshoz fordulni, hiszen lehetséges, hogy nem primer fejfájásban szenvedünk, hanem valamilyen megbetegedés áll a tünetek mögött. Legtöbben ilyenkor agydaganatra gyanakodnak, de ezen kívül még számos betegség lehet az előidéző.

Ilyen például az agyhártyagyulladás , az agyvelőgyulladás, egyes emésztőszervi megbetegedések vagy a pajzsmirigy működési zavara. Lehet az ok látászavar vagy zöldhályog is, illetve a fejfájás az egyik első tünete az 1-es típusú cukorbetegségnek . Sérülés utáni fejfájás esetén a legvalószínűbb kiváltó ok az agyrázkódás, ilyenkor minimum egy hétig pihenni kell.

A teljes megoldást a kiváltó ok kezelése jelenti
A teljes megoldást a kiváltó ok kezelése jelenti. Fotó: Getty Images

Az orvos a vizsgálat során diagnosztikai tesztek segítségével állapítja meg, hogy áll-e betegség a háttérben. Gyakran rendel el vérvételt vagy agyi képalkotó vizsgálatot. Abban az esetben, ha a tesztek valamelyike pozitív lesz, a fejfájás csillapítása az adott betegség elleni kezelést jelenti. Amennyiben az eredeti kór megszűnik, a szekunder fejfájás is el fog múlni.

Ha a diagnosztikai tesztek nem mutatnak semmit, érdemes fontolóra venni, van-e pszichés zavar a fájdalom mögött. Stressz vagy pánikbetegség például járhat fejfájással, pszichoterápia segíthet ezek leküzdésében.

Átmeneti fájdalomcsillapítás

Szekunder fejfájás esetén a teljes megoldást a kiváltó ok kezelése jelenti, tűzoltásra bevehetünk fájdalomcsillapító gyógyszereket is. Fejfájás ellen hatásosak a nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek, mint például az ibuprofen , az aszpirin, a naproxen, az indometacin és a paracetamol. Azonban az esetleges mellékhatások miatt ezeket semmiképpen nem szabad túlzásba vinni , hiszen fájdalomcsillapító-abúzus jelentkezhet. Ez a szekunder fejfájás egyik fajtája, ilyenkor a fájdalomcsillapítók túladagolása okozza a fejfájást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra