Milyen fájdalommal jár a rák?

A tumoros fájdalmakat három nagy csoportra oszthatjuk: beszélünk akut és krónikus fájdalomról, illetve arról a fájdalomról, amelyben a haldoklók szenvednek.

Fontos, hogy fájdalom jelentkezése esetén azonnal szóljunk kezelőorvosunknak, hogy kideríthesse az okát, és megfelelően tudja kezelni, illetve csillapítani.

A fájdalom fajtái

A fájdalmat akkor tekintjük krónikusnak, ha több mint hat hónapja, vagy annál régebben áll fönt. Ez a fájdalom befolyásolja a beteg mindennapjait, esetenként munkaképtelenné teszi a pácienst. Ezzel szemben az akut fájdalom rövidebb ideig tart, és megszüntetése is sokkal egyszerűbb.

A haldokló beteg fájdalmát az orvos köteles legalább elviselhető szintre csökkenteni mind a beteg, mind a hozzátartozók érdekében. Legalább ugyanilyen fontos a páciens lelki szükségleteinek kielégítése, tehát hogy ne érezze magát felesleges tehernek, elegendő figyelemben részesüljön.

A fájdalom néha elviselhetetlenné teszi a daganatos betegek napjait
A fájdalom néha elviselhetetlenné teszi a daganatos betegek napjait. Fotó: iStock

Mi okozza a fájdalmat?

Tumoros betegségek esetén a fájdalmat okozhatja maga a daganat, ám maga a fájdalom a legtöbb rák esetén (például mellrák vagy hererák ) már késői tünetnek számít. Jelentkezhet fájdalom sebészi beavatkozást, kemoterápiát vagy sugárkezelést követően is, de pszichológiai okok (mint például a haláltól való félelem vagy a kiszolgáltatottság érzése) is meghúzódhatnak a háttérben, illetve tovább erősíthetik a már fennálló fájdalmat.

Ezeken kívül előfordulhat az is, hogy más, a daganathoz nem köthető oka van a fájdalomnak, hiszen rákos betegnek is lehetnek például reumatikus panaszai. Daganatos megbetegedéshez egyébként egyéb kísérőtünetek is gyakran társulnak, mint hányinger, hányás, székrekedés, hasmenés, álmatlanság, fogyás, általános gyengeség.

Segít a fájdalomnapló

Sok rákos páciens betegségéhez köthető alapállapotként tekint a fájdalomra, pedig a fájdalmat minden esetben kezelni kell.

A rák első és legfontosabb jelei
Hogy egy daganatos betegség gyógyítható-e, nagyban függ attól, mikor diagnosztizálják. A cél: minél hamarabb észlelni a bajt - és ebben nemcsak a szűrővizsgálatok vannak segítségünkre, hanem az is, ha odafigyelünk testünk változásaira. Íme, a leggyakoribb vészjelzések .

Sokat segít, ha a beteg pontosan lejegyzi, 1-től 10-ig terjedő skálán belül milyen erősségű és milyen jellegű (égő, lüktető, hasogató) fájdalmat érzékel, pontosan hol és milyen gyakran. Segít az is, ha leírja, milyen körülmények között érezte a fájdalmat, és hogyan tudta csillapítani.

A fájdalom gyógyszeres csillapításában nemcsak az onkológus, hanem háziorvos is segítségünkre lehet, viszont a saját szakállunkra ne kísérletezzünk: még a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók bevétele előtt is kérjük ki orvos tanácsát.

Miért kell kezelni a fájdalmat?

A fájdalomcsillapítás csak tüneti kezelés, az alapvető problémát nem szünteti meg. Ennek ellenére mindenképpen kezelni kell, hiszen a kezeletlen fájdalom okozhat stresszt, alvászavart, étvágytalanságot, de akár depressziót is, ezekkel együtt pedig a páciens szervezete nehezebben birkózik meg a rákkal.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra