Kialvatlanoknál kevésbé hat a fájdalomcsillapító

Az alvásmegvonás fokozza az érzékenységet a fájdalommal szemben, a klasszikus analgetikumok pedig "elveszítik" a hatásukat. Kivéve a koffeint és a modafinilt, amelyek ebben az esetben is hatásosan csillapítják a fájdalmat.

Az emberek jelentős része túl keveset alszik. Közülük sokan túl későn fekszenek le, mert éjszakába nyúlóan tévéznek vagy interneteznek. Az állatok is hajlamosak a normális "menetrendtől" való eltérésekre. Amennyiben az egerek ketrecébe a lefekvési idejük előtt még valami érdekes dolgot bedobnak, kíváncsiságuk felülkerekedik a fáradtságukon.

fájdalom kialvatlanság
A kialvatlanság miatt a fájdalomérzékelés küszöbe lejjebb ereszkedik. Fotó: Getty Images

Kérdés azonban, hogy az alváshiány megváltoztathatja-e a fájdalom érzékelését és csillapításának módját? A Harvard Egyetem kutatói azt vizsgálták, hogyan hat az egerek ébren tartása a fájdalomérzékelésükre és a különböző fájdalomcsillapító szerek hatására. A kérdés kiemelten fontos, mivel az emberek jelentős része nemcsak alvásproblémákra panaszkodik, de minden ötödik krónikus fájdalmaktól is szenved. Ennek fényében az insomniás betegek fájdalomcsillapítása számos megválaszolandó kérdést vet fel.

Mint a Nature Medicine folyóiratban közöltekből kiderül, az akut vagy krónikus alvásmegvonás fokozhatja az érzékenységet a fájdalommal szemben. Egerekkel végzett kísérletek alapján mind a forró felületen tartózkodás, mind a mancs kapszaicines kezelése esetén bebizonyosodott, hogy az alváshiányos egyedeknél a fájdalomküszöb alacsonyabb az egyébként szokásosnál. Minél kimerültebbek voltak az állatok, annál alacsonyabbra került a fájdalomküszöb. Az ötnapos alvásmegvonás az egyébként egészséges egerek esetében jelentősen lecsökkent fájdalomküszöböt eredményezett.

Akár csak alkalmanként, akár rendszeresen szorulunk fájdalomcsillapításra, a gyógyszerek mellett érdemes a természet által kínált szerek között is körbenéznünk. Sokan nem is gondolnák, milyen hatékony fájdalomcsillapítók akadnak közöttük. Részletek!

Állatkísérletes eredmények alapján alváshiányos esetekben a klasszikusnak számító analgetikumokkal, így ibuprofennel vagy morfinnal nem sikerült a fájdalommal szembeni válaszreakciót normál mederbe terelni. Érdekes módon a koffein és a modafinil azonban képes a normális fájdalomérzékenység visszaállítására. Ezen túl az állatkísérletek eredményei alátámasztják az analgetikus kombinációkban (pl. paracetamol+koffein) alkalmazott koffein terápiás hatásosságát. A kutatást publikáló szakemberek véleménye alapján alváshiányos betegeknél előnyös lehet a koffeines fájdalomcsillapító szerek preferálása.

Forrás: PharmaOnline

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra