Hogyan zajlik a végbéltükrözés? (2)

A vastagbéltükrözés első hangzásra ijesztőnek tűnhet, azonban fontosságát semmiképp sem kérdőjelezhetjük meg. A rosszindulatú daganatokon kívül fekélyes betegségek, bélpolipok felismerésére is alkalmazzák.

Mi is a kolonoszkópia?

A kolonoszkópia pontos képet ad a teljes vastagbélről és annak állapotáról, így kimutathatóak a krónikus betegségek, esetleges daganatos elváltozások is. A vizsgálat nem csak képet ad a betegségekről, hanem el is távolíthatók az olyan rákos állapotot megelőző vastagbélpolipok, amelyek később gondot okozhatnak. Így a vizsgálatot követően nincs másik beavatkozásra szükségünk.

Hogyan zajlik a vizsgálat?

A beavatkozás során egy kb. másfél méter hosszú, hajlékony eszközzel térképezi fel az orvos a vastagbél egészét. A kolonoszkópnak nevezett eszközben üvegszálas optika továbbítja a fényt, illetve a képet. A képet egy tévéképernyőn jelenítik meg. Az eszköz mozgásához és a megfelelő képalkotáshoz szabad térre van szükség, ezért a kolonoszkóp egyik csatornáján vizsgálat közben levegőt fúj az orvos a vastagbélbe. Az eszköz segítségével szövetmintát is vehetnek, ha gyanús elváltozásra bukkannak. Egy elektromos árammal felforrósított hurokkal a polipok el is távolíthatóak, minimális kockázattal.

A beavatkozás során a páciens bal oldalfekvésben fekszik, a végbélnyíláson keresztül vezetik be az eszközt. Egészen a vastag- és vékonybél találkozásáig vezetik az eszközt, majd a kihúzása közben vizsgálják meg a bélszakaszt.

Kolonoszkópia során a gyanús bélpolipokat el is távolítják
Kolonoszkópia során a gyanús bélpolipokat el is távolítják

Hogyan készítenek elő a vizsgálatra?

A vizsgálat előkészítése hosszabb folyamat, a vastagbél teljes kitisztításával kezdődik. Bizonyos ételek fogyasztását már napokkal a vizsgálat előtt kerülni kell, és előfordul, hogy a beavatkozást megelőzően turmixokat fogyaszthat a páciens. Az is megtörténhet, hogy a vizsgálat reggelén már semmit sem ehetünk. A vizsgálat előtti napon hashajtó és több liter folyadék bevitele szükséges, hogy a vastagbél kellőképpen megtisztuljon. A vaskészítményeket, véralvadásgátló gyógyszereket, cukorbetegségre szedett készítményeket hanyagolni kell ilyenkor, más gyógyszereket szedhet a beteg. A legjobb, amit tehetünk, ha az orvossal konzultálunk a vizsgálatot megelőzően, a legfontosabbakat ilyenkor elmondják. A vizsgálat előtt a friss laboreredményeket is kérhetik, így érdemes felkészülten érkezni.

Mire ügyeljünk?

Az esetleges cukorbetegséget mindenképp meg kell osztani az orvossal, mivel az előkészítés folyamatában felborulhat a szénhidrát-anyagcsere, ilyenkor pedig szükség lehet a gyógyszerkészítmények adagolásának megváltoztatására.

Véralvadásgátló szedésénél is hasonló az eljárás: ilyenkor szövetmintavétel során erősebb vérzés léphet fel, így mindenképpen közöljük az orvossal, ha ilyen gyógyszert szedünk!

A vastagbélrák korai tünetei A kolonoszkópia ezekre a jelekre is felhívhatja a figyelmet: ha időben észleljük a bajt, sokkal nagyobb az esély a gyógyulásra! A korai tüneteket ide kattintva olvashatja el!

Fontos tudni!

A vizsgálatot követően puffadás, szélgörcs jelentkezhet, de ez akár a vizsgálat közben is megtörténő, természetes folyamat.

A vizsgálat után, ha szövetmintavételre is sor került, előfordulhat, hogy székeléskor vérzést tapasztalunk. Ez normális folyamat, aggodalomra csak az adhat okot, ha a jelenség tartósan fennáll.

A vizsgálathoz adhatnak bódító injekciót, ezért érdemes megkérni egy rokont, hogy kísérje el, majd vigye haza a beteget.

Ha a beavatkozást követően erős hasi görcsök, hasfájás, láz jelentkezik, orvoshoz kell fordulni!

A vizsgálat után igyunk sokat, pihenjünk le kicsit, hiszen a hashajtás következtében a szervezet vizet veszít, így ezt mindenképp pótolni kell!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra